Koleksiyonculuk

0

Koleksiyonculuk nedir ve nasıl yapılır?

Koleksiyonculuk, toplanabilen ya da biriktirilebilen nesnelerin toplanması, biriktirilmesi, saklanması, gerekli ise temizlenmesi ile ilgili bir hobidir. Hobi, insanların boş zamanlarını yararlı bir şekilde değerlendirebilecekleri çeşitli konulara ve işlere denir. İnsanların her günkü işlerinin dışında, ondan tamamen ayrı bir konudaki uğraşlarıdır. Örnek: Koleksiyonculuk; briç, satranç, golf, bir spor ya da bilim dalındaki çalışma olabilir.

Koleksiyon önce, ilgi duyulan konusuna göre görülür ve öğrenilir. Daha sonra koleksiyonun ilk parçaları toplanır. Önceleri sadece her gördüğünü alıp biriktirme şeklinde gelişir. Belli bir miktara ulaşınca, daha zengin koleksiyonlara öykünülerek uygun şekilde dizilir ve saklanır.

İlk baştan itibaren koleksiyona yatırım yapmak gerekir. Koleksiyoncunun materyalini saklayabilmesi için defter alması gerekir, ilgili kitap ya da katalog alması gerekir, maşa, büyüteç, delgi vs. gerekir. Bunlar zaman içinde bilgi arttıkça, koleksiyon zenginleştikçe yani gereksinim oldukça alınır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here