Pul Koleksiyonu

Pul Koleksiyonu Satışı

Pul koleksiyonu yapan arkadaşlar topladıkları pulları satmak isteyebilir. Aşağıdaki yazıda sizlere bu konu ilgili bilgi verilmektedir.

Pul koleksiyonculuğu kültürel bir uğraşı olarak görülmeli ve yapılan koleksiyondan parasal kazançlar elde etmek amaç olmamalıdır; esas amaç zamanın hoşa giden bir uğraşı ile değerlendirilmesidir ve koleksiyon yapmanın kişinin bilgisine ve kültürüne yapacağı katkıların göz önüne alınması gerekir. Bütün bunlara karşın doğal olarak yıllarca emek verilen bir koleksiyona harcanan paraların bir karşılığı olmalıdır.

Pul koleksiyonunun maddi değerini aşağı yukarı belirlemek için ilk yapılması gereken bir pul kataloğu edinilerek, koleksiyonun maddi değerinin katalog fiyatları kullanılarak hesaplanmasıdır. Bu şekilde hesaplanan fiyat esas olarak bir referanstır. Koleksiyonda katalog fiyatı yüksek pullar yok ise yapılabilecek şey koleksiyonu bir kaç pul tüccarına gösterip fiyat alarak değerlendirmek olacaktır. Şu unutulmamalıdır ki sistemli ve eksiksiz bir koleksiyon benzerlerine göre daha hızlı ve kolay değerini bulacaktır, ancak sistemsiz yapılan koleksiyonları belki değerlendirmek bile mümkün olmayacaktır. Eğer koleksiyonda katalog değeri yüksek pullar var ise bunlar açık arttırmalarda da değerlendirilebilir.

Pullar içinde diğer pek çok mal veya ürün gibi fiyatlarının yükseldiği ve indiği dönemler vardır, pullarını elden çıkarmak isteyenlerin bu dönemleri göz önüne alması da ayrıca önemlidir. Eğer pulların fiyatlarının düşük olduğu bir dönemde koleksiyon elden çıkartılmak istenirse koleksiyonun maddi karşılığı alınamayabilir, koleksiyonun fazla bir maddi harcama yapmadan ileri götürülebileceği ve ileride daha yüksek bir fiyat ile satılabileceği unutulmamalıdır.

Birçoğumuz pulları bir uğraş olarak biriktirdiğimizden ve artık onlara bir bağlılığımız oluştuğundan satmak istemeyecektir veya ben öyle düşünüyorum…

Koleksiyon alım, satım ve takas ilanlarınız için; aynı zamanda koleksiyonun değerini öğrenmek için aşağıdaki grup ve sayfaları ziyaret edebilirsiniz.

İlan Grubu

Koleksiyon Sayfası

312 Yorum

 1. Elimde Osmanlı dönemine ait ve Türkiye Cumhuriyeti dönemine ait pullardan oluşan pul koleksiyonum var. İlgilenemediğimden dolayı satmak istiyorum.

 2. Merhabalar, ilkokuldayken (yabancı ülke ve yeni yerler görme merakım sayesinde) harçlıklarımla oluşturduğum pul koleksiyonum var. Yerli ve yabancı, damga pullarını içerir. İlgilenenler mail adresimden ulaşabilir.

 3. Selam merhabalar, elimde 2 klasör dolusu pul var ve hızlı bir şekilde satmak isterim.

  1. Merhaba elinizde bulunan pul koleksiyonunuzu satarak değerlendirmek istiyorsanız katalog fiyatının %10-15’i gibi fiyatlardan almaktayım. Eğer elinizde Türkiye cumhuriyeti damgasız, temiz pullardan varsa veya Osmanlı dönemi pullarınız varsa buradan veya mail ile detaylı resimlerini ulaştırmanız yeterli olacaktır. Eğer pullarınız için kafanızda toplu bir meblağ var ise lütfen onu da baştan belirtin. Saygılarımla… (corumlusued@gmail.com)

 4. Arkadaşlar dedemden kalan Osmanlı, Atatürk ve yabancı ülke pulları var. Hepside çok değerli pullar, çocukluğumun tek eğlencesi ve severek uğraştığım hobimi daha bilinçli ve bu işe kendisini adamış değerlendirecek birilerine satmak istiyorum. İlgilenenler olursa benimle iletişime geçebilir.

  1. Merhaba elinizde bulunan pul koleksiyonunuzu satarak değerlendirmek istiyorsanız katalog fiyatının %10-15’i gibi fiyatlardan almaktayım. Eğer elinizde Türkiye Cumhuriyeti damgasız, temiz pullardan varsa veya Osmanlı dönemi pullarınız varsa buradan veya mail ile detaylı resimlerini ulaştırmanız yeterli olacaktır. Eğer pullarınız için kafanızda toplu bir meblağ var ise lütfen onu da baştan belirtin. Saygılarımla… (corumlusued@gmail.com)

 5. Merhaba elimde babamdan kalma damgalanmamış ve el değmemiş pullar var. 1955-1960 yılları arasında babam belediye reisliği yaptığı için bu pullara ulaşabilmiş. Sadece devlet büyükleri ve ileri gelenleri alabilmiş yani. Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Fikir verirseniz çok sevinirim.

 6. Elimde Almanya ilk kuruluşu, tarihi pulları var; Dünya’da sadece 9 tane bulunan, 9.5 milyon dolara satılmış.

 7. İngiliz Genç Victoria dönemi 1840 yılından günümüze damgalı ve damgasız çok iyi durumda koleksiyon, 7 büyük boy pul defteri, fiyat ve satışı için yardım istiyorum.

 8. Arkadaşlar 340 adet yerli ve yabancı orijinal kullanılmış pul var. İlgilenen varsa satacağım.

 9. Elimde 400 adet kadar Kıbrıs pul koleksiyonu var. İlgilenen arkadaşlar mail gönderebilirler.

 10. Merhabalar, elimde ne zamana ait olduğunu bir türlü bulamadığım bir pul var (tahminen erken Cumhuriyet dönemi ya da Osmanlı son dönemi), neredeyse tüm katalogları inceledim ama bulamadım. Bana bu konuda yardımcı olmak isteyen biri olursa ve mail adresini paylaşabilir ise memnun olurum. Herkese iyi günler.

 11. Bende pul koleksiyonculuğuna yeni başladım ama ucuz toptan pul koleksiyonu alıp eksiklerimi tamamlamak istiyorum. Toplu pul koleksiyonu nereden alabilirim?

 12. Merhaba, elimde eski tarihli tüm Avrupa ülkesi ve Türkiye bir defter dolusu pul var. Bunları satmak istiyorum, yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkür ederim.

 13. İyi günler, 3 klasör Türk, Osmanlı ve yabancı pul koleksiyonum var. Bunun değerini ve muhtemel alıcıyı nereden bulabilirim?

 14. Merhaba elimde babadan kalma nadir 1863’ten 1936 tarihine kadar tarih sıralamalı bütün Osmanlı serisi mevcut duruyor. Kataloğu alıp bunları tek tek inceledim ve şimdi bu pulları hakkıyla, kazıklamadan değerinde satmak istiyorum. Bu konuda bana yardımcı olacak arkadaşlar arıyorum. Lütfen bani doğru yönlendirecek arkadaşlardan yardım bekliyorum. Saygılar…

 15. Merhaba elinizde bulunan pul koleksiyonunuzu satarak değerlendirmek istiyorsanız katalog fiyatının %10-15’i gibi fiyatlardan almaktayım. Eğer elinizde Türkiye cumhuriyeti damgasız, temiz pullardan varsa veya Osmanlı dönemi pullarınız varsa buradan veya mail ile detaylı resimlerini ulaştırmanız yeterli olacaktır. Eğer pullarınız için kafanızda toplu bir meblağ var ise lütfen onu da baştan belirtin. Saygılarımla… (corumlusued@gmail.com)

 16. Elimde çocukluğumdan bu yana biriktirmiş olduğum, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti İlk Yılları ile Dünyanın dört bir yanındaki ülkelerin pulları olmak üzere, içerisinde çok ama çok kıymetli parçalarında olduğu 800 adet damgalı ve damgasız karışık pul koleksiyonu mevcut. İhtiyaçtan dolayı satmayı düşünüyorum. İlgilenen ve gerçekten kıymetini bilecek arkadaşlar mail yoluyla ulaşırlarsa resim gönderebilirim. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu