Para Koleksiyonu

15 Temmuz ve Ayasofya Paraları Ne Kadar Eder?

Ülkemizde madeni paraların basımı ve dağıtımı ile ilgili yetkili kurum Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü‘dür. Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü zaman zaman tedavüle farklı özelliklerde paralarda sunmaktadır. Son yıllarda özellikle 1 Türk Liraları çeşitli şekillerde karşımıza çıkmıştır. Bunlar arasında en sık gördüklerimiz ise şüphesiz ki 15 Temmuz ve Ayasofya hatırası tedavül 1 Türk Liralarıdır.

Tedavül parası demek, şu an güncel olan ve alışverişlerde kullanılabilen yani geçerli olan paradır. Mevcut 1 Türk Liralarımızın arka yüzünde Mustafa Kemal Atatürk’ün fotoğrafı bulunmaktadır. Fakat bazı özel günleri hatırlamak ve anmak amacı ile bazen madeni paraların arka yüzüne farklı resim veya fotoğraflar basılabilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bunun birçok farklı örneği vardır. Son yıllarda ise tedavül hatıra paralarını daha sık görmekteyiz. Bu paralar ile ilgili ise birçok soru bize gelmektedir.

Bilindiği gibi bir koleksiyonun veya koleksiyonluk paranın değeri onun nadirliği ile doğru orantılıdır. Yani bir eski para veya para koleksiyonu ne kadar az bulunuyorsa, ne kadar nadirse o kadar değerlidir. Hatıra tedavül madeni paraları içinde bu durum geçerlidir. Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü hatıra olarak basacağı tedavül paraları için belirli basım adetleri belirlemektedir ve bu madeni paralar bu adetlerde basılmaktadır. 15 Temmuz, Ayasofya, Göreve Başlama gibi hatıra tedavül 1 Türk Liraları içinde bu durum geçerlidir. Sonuç olarak bu paraların değerleri de basım adetleri ile doğru orantılıdır.

15 Temmuz 1 Türk Lirası Değeri Ne Kadar? Nasıl Satarım?

En çok karşılaştığımız tedavül hatıra parası olduğu için öncelikli olarak bu para hakkında bilgi vermek istedik. 20.10.2016 tarihinde basımına karar verilen 15 Temmuz 1 Türk Lirası toplamda 80.000.000 (seksen milyon) adet basılmıştır. Rakamdan da göreceğiniz gibi basım adedi oldukça fazladır. Bu nedenle tedavülde sıklıkla karşılaştık ve karşılaşmaya devam ediyoruz. Bu kadar fazla basılan bir paranın değerinin ise çok yüksek olduğunu söylemek mümkün değildir. 15 Temmuz 1 TL hatıra paralarının satış fiyatları mezat sitelerinde ve online alışveriş platformlarında 2 TL ile 5 TL arasında değişmektedir. Yani değeri olan bir para değildir. Sadece çil kondisyonda olanları 5 TL gibi rakamlara alıcı bulabilmektedir.

Ayasofya 1 Türk Lirası Değeri Ne Kadar? Nasıl Satarım?

Son dönemlerde karşılaştığımız tedavül 1 Türk Liralarından birisidir. 24 Temmuz 2020 tarihi itibariyle piyasaya sürülmeye başlanmıştır ve toplamda 20.000.000 (yirmi milyon) adet piyasaya sürülmüştür. 15 Temmuz hatıra parasına göre daha az miktarda basılmış olsa da, basım miktarı oldukça fazladır. Bu nedenle değerinin çok yüksek olduğunu söyleyemeyiz. Günümüzde Ayasofya tedavül 1 Türk Liraları 3 TL ile 10 TL arasında satılmaktadır.

Hatıra Tedavül 1 Türk Liraları

Bu paraların dışında tedavüle sürülmüş olan birçok hatıra tedavül 1 Türk Lirası bulunmaktadır. Sayıştayın 150. Yılı Hatıra Parası, Göreve Başlama Töreni Hatıra Parası, Türkçe Olimpiyatları Hatıra Parası, TBMM’nin Açılışının 100. Yılı Hatıra Parası, Gaziantep’e Gazilik Unvanının Verilmesinin 100. Yılı Hatıra Parası bunlar arasında en sık karşılaştıklarımız ve karşımıza çıkanlardır. Bu paraların özellikleri hakkında detaylı bilgileri sonraki yazılarımızda vereceğiz. Bu paraların basım miktarları ve değerleri ise yaklaşık olarak aşağıdaki gibidir.

Hatıra Tedavül 1 Türk Liraları Basım Adetleri ve Değerleri

Tedavül Hatıra ParasıBasım AdediYaklaşık Değeri
15 Temmuz Hatıra Parası80.000.000 Adet2-5 TL
Ayasofya Hatıra Parası20.000.000 Adet3-10 TL
TBMM’nin Açılışının 100. Yılı Hatıra Parası100.000 Adet20-50 TL
Türkçe Olimpiyatları Hatıra Parası1.000.000 Adet3-5 TL
Sayıştayın 150. Yılı Hatıra Parası1.000.000 Adet5-10 TL
Göreve Başlama Töreni Hatıra Parası50.000 Adet150-300 TL
Gazilik Unvanının 100. Yılı Hatıra Parası1.500.000 Adet5-20 TL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu