Pul Koleksiyonu

Pul Koleksiyonu Değeri ve Satışı

Koleksiyonculuk denildiğinde akla ilk gelenlerden birisi pul koleksiyonudur. Bu koleksiyon özellikle 1970-1980’li yıllarda oldukça popüler hale gelmiştir ve o dönemde birçok kişi bu hobiyi yapmıştır. Günümüzde ise eskisi kadar yoğun olmasa da pul koleksiyonculuğu ile ilgilenen kişiler vardır. Pul koleksiyonculuğu ve pullar hakkında birçok konuda sizlere bilgi vermeye çalıştık, sitemizden arama yaparak bu bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu konumuzda sizlere pul koleksiyonu değeri ve satışı hakkında bilgi vereceğiz.

Genellikle eskiden bu hobi ile uğraşan kişiler, annesinden veya babasından pul koleksiyonu almış kişiler ya da bir şekilde eline pul koleksiyonu geçmiş olan kişilerin en çok merak ettikleri konulardan birisi pul koleksiyonun değeri ve satışıdır. Pul koleksiyonu oldukça kapsamlı ve tüm dünyaya kapsayan bir hobidir. Gerçek anlamda değerinin belirlenmesi süreç ve uğraş gerektirir.

Pul Koleksiyonu Değeri Öğrenme

Pul koleksiyonu değeri ile alakalı olarak “Pul ve Pul Koleksiyonu Değer Tespiti” ve “Pul Koleksiyonu Değerini Öğrenme” konularında sizlere bilgi vermeye çalışmıştık. Konuyu özetlemek ve kısaca tekrar bahsetmek istedik.

Öncelikli olarak şunu belirtelim. Koleksiyon yapılacak hemen hemen tüm ürünlerde geçerli olan kurallardan birisi nadirlik ve az bulunması ile ürünün değeri arasındaki ilişkidir. Yani bir ürün ne kadar az bulunuyorsa, ne kadar nadir ise o kadar değerlidir diyebiliriz. Pullar içinde bu geçerlidir. Basım miktarı az olan veya çeşitli sebepler ile oldukça az bulunan pullar değerlidir. Fakat oldukça yaygın olarak bulunan ve her yerde gördüğümüz pulların değeri ise yok denecek kadar azdır.

Kimsenin hevesini kırmak istemeyiz ama bizlere değer tespiti için gönderilen pul koleksiyonu örneklerinin hemen hemen hepsinin maddi bir değeri bulunmamaktadır. Özellikle 1970-1980 dönemini kapsayan pulların yaygın olarak koleksiyonu yapılmıştır ve bu dönemden kalan pullardan oldukça fazla sayıda bulmak mümkündür. Bu da değerini düşürmektedir.

Tabi ki arada nadir olan pullarda söz konusudur. Fakat yüzlerce, binlerce pulun tek tek değerlendirilmesi ve özel kataloglardan kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu süreç günler hatta haftalar almaktır. Eğer vaktiniz varsa bu konu ile ilgili olarak online pul kataloglarından faydalanabilirsiniz. Elinizde pulun ülke, tarih gibi özelliklerini sisteme girdiğinizde değeri karşınıza çıkacaktır. Tüm pullar için tek tek bu işlemin yapılması gerekir.

Bunun yanında pul koleksiyonunda; pulların kondisyonu ve düzen oldukça önemlidir. Yani pulların damgalı veya damgasız olması ile kondisyonu değer belirlemede önemli bir kriterdir. El değmemiş durumda olan, üzerinde damga veya yıpranma olmayan pullar her zaman daha değerlidir. Yine pul koleksiyonunda aynı seri pulların bir arada bulunması değerini artırır.

Pul Koleksiyonu Satışı

Sizlerin sorduğu ve merak ettiği önemli sorulardan birisi olan “Pul Koleksiyonumu Nasıl Satarım?” sorusuna cevap vermeye çalışalım. Öncelikli olarak satış yapmadan pulların değerini öğrenmek mantıklı olacaktır. Fakat bu ciddi bir süreçtir. Biraz bilgi ve bol zaman gerektirir. Bu konuda yardımcı olabilecek olan firmalar vardır. Fakat bu firmalar ciddi rakamlar talep etmektedir. Bazen elinizdeki pulların değeri bu rakamı bile karşılayacak düzeyde olmayabilir. Bu nedenle kendinizin Facebook Grupları ve online pul kataloglarını kullanarak ön araştırma yapmasında fayda olacaktır.

Pullarınızın değerini belirlediniz veya belirlemediniz ama satmak istiyorsunuz. Bu durumda kullanabileceğiniz çeşitli yöntemler vardır.

Facebook Grupları

Aktif olarak hem değer öğrenebileceğiniz hemde satış yapabileceğiniz çeşitli gruplar vardır. Birden fazla gruba katılarak öncelikli olarak pullarınızı paylaşmanız ve değerini öğrenmeniz doğru olacaktır. Sonrasında teklif usulü veya açık artırma ile ürünlerinizi satabilirsiniz.

Sahibinden ve Letgo Tarzı Platformlar

İkinci el satış konusunda lider sitelerden ve platformlardan bazılarında ürünlerinizi satabilirsiniz. Genellikle bu tarz sitelerde fiyatı siz belirlersiniz ve ürününüze bir fiyat yazarsınız. Fakat bu fiyatın gerçekler ile örtüşmesine dikkat etmenizde fayda var. Aksi halde müşteri bulmakta zorlanabilirsiniz. Ara sıra bu tarz platformları takip ederim, genellikle çok uçuk rakamlar görüyorum. Bu nedenle öncesinde bilgi edinmek ve sonrasında paylaşmak doğru olacaktır.

Koleksiyoncu ve Antikacılar

Genellikle her ilde belirli bir bölgede çok sayıda koleksiyoncu ve antikacı vardır. Bu tarz yerlere giderek koleksiyonunuzu gösterebilirsiniz. Genellikle koleksiyon değeri yüksek olmayan ve yaygın olarak bulunan ürünleri bu tarz yerlere satmanız zordur ama yinede şansınızı deneyebilirsiniz.

Sosyal Medya Platformları

Koleksiyonculuk ile uğraşan birçok firmaya ve kişiye sosyal medya platformları aracılığı ile ulaşmanız mümkündür. Bizimde Facebook, Instagram gibi sosyal medya plarformalarında hesaplarımız vardır. Gelen sorulara cevap vermeye çalışıyoruz ama oldukça yoğun bir şekilde soru geldiğinden hepsine yetişmemiz mümkün olmuyor. Yinede bu tarz sosyal platformlarda “koleksiyon, koleksiyonculuk, pul koleksiyonu” gibi kelimeleri aratarak ilgili firma ve kişilere ulaşabilir ve şansınızı deneyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu