Pul Koleksiyonu

Pul ve Pul Koleksiyonu Değer Tespiti

Son zamanlarda çok popüler olmasa da özellikle bundan 40-50 yıl önce pul koleksiyonculuğu en popüler koleksiyonculuk alanıydı. Özellikle son zamanlarda mektup alışkanlığının da azalması ile beraber pul koleksiyonu yapan kişi sayısı da azalmıştır. Fakat özellikle orta yaştaki birçok insanın elinde halen çeşitli pullar ve pul koleksiyonu bulunmaktadır.

Pul koleksiyonu ve pullar ile ilgili olarak çok fazla soru almaktayız. Bizlere bu konu ile alakalı olarak en fazla gelen soruların başında şu sorular gelmektedir.

  • Pulların değerini nasıl öğrenebilirim?
  • Pul koleksiyonum ne kadar eder?
  • Pullar değerli midir?
  • Pul koleksiyonumu nasıl satabilirim?

Yukarıda bahsettiğimiz sorulara net olacak cevap vermek tabi ki mümkün değildir. Pul koleksiyonculuğu çok kapsamlı bir alandır. Geçmişten günümüze kadar tüm dünyada, yüzlerce ülkede, milyonlarca pul basılmıştır. Tabi ki elinizde bulunan pulların değerini öğrenmek çokta kolay olmayacaktır.

Pulların Değerini Etkileyen Faktörler

Pulların değerini birçok faktör etkilemektedir. Bir pulun değerli olabilmesi için taşıyacağı en önemli özellik onun nadir bulunmasıdır. Yani bir pul ne kadar nadir bulunuyorsa değeri o kadar fazla olacaktır. Yine tarih olarak eski pulların değer anlamında daha kıymetli olduğunu söyleyebiliriz. Yani eski tarihli ve nadir bulunan pullar en değerli pullar arasında yer almaktadır.

Tabi ki sadece bunlar değil başka faktörlerde pulların değerini belirlemede etkilidir. Pulun kondisyonu oldukça önemlidir. Yani matbaadan yeni çıkmış gibi temiz saklanmış olan pullar daha değerli olacaktır. Yani aynı pulun yıpranmış olanına göre daha değerli olacaktır. Bunun dışında pulların seri halinde olması pullara değer katacaktır.

Pul Koleksiyonu Değerini Nasıl Öğrenirim?

Şimdi asıl sorumuza gelelim. Bu çok kapsamlı bir konudur. Pul koleksiyonu konusunda uzman olan birisinin bile hakim olduğu pul alanı çok kısıtlıdır. Örnek olarak Osmanlı Dönemi Pulları veya Türkiye Cumhuriyeti Pulları konusunda uzman olabilir. Fakat yerli ve yabancı milyonlarca pul hakkında bir kişinin bilgi sahibi olması imkansızdır. Bu nedenle bu işle uğraşan kişiler pul kataloglarından yardım alırlar.

Dünyada ve ülkemizde yayınlanmış olan çeşitli pul katalogları vardır. Burada pullara ait yaklaşık değerler ifade edilmektedir. Bu şekilde bir değer tespiti yapılabilir.

Sadece bu iş ile uğraşan kişiler ve şirketler vardır. Fakat özellikle pul anlamında zengin olan koleksiyonlarda süreç oldukça zahmetli ve uzun olduğundan dolayı bu iş için ciddi rakamlar talep etmektedirler. Yine de gerçekten değerli pullarınız varsa böyle bir değerlendirme yaptırabilirsiniz.

6 Yorum

  1. Merhaba elimde Osmanlı dönemine ait 300 kadar posta pulu ve harç pulu var. Ayrıca Türk pulları da var. İnternette yaptığım karşılaştırmalarda bana yardımcı olabilecek bilgilere ulaşamadım. Aynı pullardan da internet sayfalarında göremedim. Bu pulların değerini öğrenmem konusunda yardımcı olursanız sevinirim.

  2. İyi günler, yazınızı yeni gördüm. Ben kendi çapında küçük bir koleksiyoncuyum elinizde olan 300 adet Osmanlı pullarını almak istersem fiyat nedir acaba? Yardımcı olur musunuz?

  3. Merhaba biz birkaç günlüğüne İstanbul’da bir yabancıyız ve fiyatını değerlendirmek için beğendiğimiz bazı pullarımız var. İlgileniyorsanız lütfen bizimle iletişime geçin.

  4. Merhabalar elimde 2000’den fazla pul var. Değerini nasıl öğrenebilirim, nerden araştırmam lazım?

  5. Merhaba elimde 3000 adet fazla yabancı ülkelerin pulları var. Bunları nasıl değerlendirebilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu