Eski Para Değer Tespiti

16

Para koleksiyoncusu olsun veya olmasın elinde eski parası olan birçok kişi bu paranın değerini merak etmektedir. Eski paraların değerinin belirlenmesinde para dışında birçok farklı kriter söz konusudur. Bu açıdan baktığımızda herhangi bir eski paranın değerinin belirlenmesinde bu alanda profesyonel kişilerden bilgi almak ve onlara danışmak en mantıklı olanıdır. Bunun yanında her yıl güncellenen bazı para katalogları vardır. Bu kataloglardan faydalanarak yaklaşık bir değer tespitinde bulunabilirsiniz.

Para Değerini Etkileyen Faktörler

Tabi ki öncelikli olarak değeri belirleyen en önemli unsur paranın kendisidir. Bu durumu dışarıda bıraktığımızda paranın değerini etkileyen çok farklı kriterlerde vardır. Örnek vermek gerekirse 1. emisyon grubu banknotlar içerisinde yer alan 1 Livre‘nin değerinin 500 TL olduğunu söyleyenlerde olacaktır, 10.0000 TL olduğunu söyleyenlerde olacaktır. Peki değeri bu kadar değiştiren faktörler arasında neler bulunmaktadır? İşte bu soruya cevap vermeye çalışalım…

Öncelikli olarak bir para ne kadar az bulunuyorsa değeri o kadar fazladır. Her şeyde geçerli olan bu durum para koleksiyonunda geçerlidir.

Kondisyon: Paranın genel fiziksel durumunu ifade etmektedir. El değmemiş kadar temiz olan paralar çil olarak adlandırılmaktadır. Bu paraların değeri yıpranmış olan paralara göre çok daha fazladır. Sonrasında kondisyon değerleri çil altı, çok çok temiz, çok temiz, temiz, çok iyi, iyi, orta, zayıf şeklinde sınıflandırılmaktadır. Paranın değerini belirleyen en önemli kriterlerden birisidir.

Tertip: Özellikle Türkiye Cumhuriyeti kağıt paralarında önemli olan kriterlerden birisidir. Birçok kağıt para birden fazla tertip olarak basılmıştır. Genellikle en az sayıda banknot içeren tertipler diğerlerine göre daha değerlidir.

Seri Numarası: Paranın değerinin belirlenmesinde kontrol edilen önemli noktalardan birisidir. Özellikle ilk seri numaralarını içeren (Örnek olarak: A001…) paralar daha değerlidir. Bunun yanında bazı kağıt paralara özel olarak değerli olan seri numaraları vardır. Bunun yanında tekrarlayan ve çeşitli özellikleri olan (Örnek olarak: B111111, C123456, D123123, E112233 vb.) seri numaraları paraya ekstra değer katmaktadır.

Para Değer Tespiti

Yukarıda saydığımız kriterler göz önünde bulundurularak paraya bir değer konulabilir. Ama bunun için profesyonel kişilerden yardım almanız doğru olacaktır. Bize ait olan Facebook Grubu üzerinden bu tarz talepleri olanlara elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışmaktayız. Bunun yanında koleksiyonculardan ve para kataloglarından yardım alabilirsiniz.

16 YORUMLAR

    • Merhaba değer tespiti yapabilmemiz için paranın resmine ihtiyaç duyuyoruz. Paranın resmini, ön ve arka resmini çekip atabilir misiniz? Paranın tam olarak nasıl bir basım hatası var? Herhangi bir yeri mi silik veya yırtık?

    • Bu paraların kaçıncı emisyon olduğuna ve kondisyonuna göre değeri değişebilir. Facebook grubumuzda veya Instagram hesabımızda fotoğraflarını paylaşırsanız yardımcı olmaya çalışırız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here