Pul Koleksiyonu

Pul Koleksiyonu Değerini Öğrenme

Pul koleksiyonu bundan yaklaşık 30-40 yıl önce en popüler koleksiyon türlerinden birisiydi. Hatta o dönemlerdeki en popüler koleksiyon türüydü diyebiliriz. Günümüzde pul koleksiyonculuğuna yeni başlayan kişi sayısı oldukça azaldı. Bunun en büyük nedeni mektup gönderme ve alma alışkanlığının neredeyse yok olması. Şu anda genellikle dedesinden, babasından veya bir büyüğünden bu koleksiyonu alarak devam ettiren kişiler var.

Pul koleksiyonu ile ilgili bize en çok sorulan sorulardan birisi “Pul Koleksiyonumun Değeri Nedir?” sorusudur. Aslında buna net olarak yanıt vermek çok zordur. Pul koleksiyonunun gerçek değerini belirleyebilmek için çok kapsamlı ve titiz bir şekilde çalışmak gerekir. Tabi ki burada koleksiyon içerisinde yer alan pul sayısı ve çeşitliliği önemlidir.

Pulların Değerlerini Belirleme

Pulların değerini öğrenebilmek için öncelikli olarak belirli gruplar halinde sıralamanız gerekir. Damgalı, damgasız, yerli ve yabancı olarak sınıflandırma yaptıktan sonra yıllara göre ayırmak iyi olacaktır. Bu işlemleri yaptıktan sonra değeri belirlemek daha kolay bir hal alacaktır.

Pul koleksiyonu değerini öğrenmek için çeşitli yollar vardır. Tüm Dünya’da yayınlanan pul kataloglarını kullanarak değer belirleyebilirsiniz. Bunun için öncelikle sınıflandırma yapmanız gerekir. Aksi takdirde değeri belirlemek neredeyse imkansızdır. Sınıflandırma yaptıktan sonra katalogları tarayarak karşılaştırma şeklinde değeri belirleyebilirsiniz.

Online olarak katalog hizmeti veren bazı siteler vardır. Bu sitelere en iyi örnek olarak colnect.com sitesi verilebilir. Bu sitelerde neredeyse tüm pullar yer almaktadır. Kendi koleksiyonunuz ile karşılaştırıp, yaklaşık koleksiyon değerini belirleyebilirsiniz.

Bunun yanında ekspertiz hizmeti alabilirsiniz. Fakat bu hizmeti almak biraz maliyetli olacaktır. Aslında birçok pul koleksiyonu benzer pulları içermektedir. Bu nedenle pul koleksiyonlarının maddi değeri çok yüksek değildir. Pul koleksiyonuna gerçekten güvenmeyenler için bu ekspertizlik hizmeti biraz maliyetli gelebilir.

Pul Koleksiyonu Yapanlara Önerimiz

Öncelikli olarak bu işin bir hobi olduğunu ve maddi bir amaç beklemenin çok doğru olmadığını söylemek isteriz. Ayrıca özellikle 30-40 yıl önce popüler olan pul koleksiyonculuğunda hemen hemen her koleksiyon birbirine benzemektedir ve genellikle maddi değerleri çok yüksek değildir. Profesyonel anlamda pul koleksiyonu yapan kişiler pullar ile ilgili detaylı bilgilere sahiptir ve koleksiyonu genellikle bir konsept içerisinde yapmaktadır. Böyle olunca hem koleksiyonun değeri artmakta, hem de maddi değer belirleme işi oldukça kolaylaşmaktadır.

Geçmişten kalan bir koleksiyonunuz varsa; öncelikli olarak koleksiyonu belirli bir şekilde düzenleyin ve pulları grupları bölün. Sonrasında yukarıda saydığımız yöntemlerin birisi ile değeri belirleme şansınız vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu