Tesbih Koleksiyonu

Kuka Tesbih Özellikleri ve Fiyatları

Tesbihi değerli kılan tesbihin yapıldığı malzemedir. Kuka, tesbihlerde de kullanılan malzemelerden birisidir. Ülkemizde ve diğer birçok müslüman ülkede tesbih yapımında kullanılan kuka değerli bir malzemedir. Kuka, kuka ağacı adı verilen ve daha çok tropikal iklimlerde yaşayan bir ağacın meyvesinden elde edilir. Diğer ağaç kaynaklı tesbihler gibi gövdeden yapılmaz, en önemli özelliklerinden birisi budur. Kuka, ülkemizde daha çok bilinen hindistan cevizine benzer. Hindistan cevizinden renk olarak ve sertlik olarak biraz farklıdır. Meyvenin küçük olması ve yapımının biraz zor olmadı, aynı zamanda iri taneli olarak yapmanın daha da zor olması nedeni ile bu tesbihler değerlidir.

 

Kuka Tesbih Özellikleri

  • Kuka ağacı adı verilen ve özellikle de tropikal bölgelerde yetişen bir ağaçtan elde edilir.
  • Sert bir tesbih malzemesidir. Bu nedenle ağaç kaynaklı diğer tesbihlere göre çok daha gösterişli ve dayanıklıdır.
  • Renk değiştirme özelliğine sahiptir. Kullandıkça renginde değişiklikler olur.
  • Kullandıkça rengi koyulaşır ve bu olaya kuka karartması denir. Kararan kuka daha değerlidir.
  • Özellikle Osmanlı döneminde sıklıkla kullanmaktaydı. Sağlık açısından faydalı olduğu söylenmektedir. Özellikle mikrop kırıcı özelliği olduğu konusunda birçok kaynaktan veriler gelmektedir.

Kuka tesbihlerin genel olarak özellikleri bu şekildedir. Fiyatlarına gelecek olursak; büyüklüğüne, ağaçın yetiştiği yere, kalitesine, rengine göre fiyatlar çok değişiklik göstermektedir. Ortalama olarak 75 TL ile 350 TL arasında satılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu