Tesbih Koleksiyonu

Kuka Tesbih ve Özellikleri

Kuka tesbihlerden bahsetmeden önce kuka hakkında sizlere kısa bir bilgi verelim.

Kuka Nedir?

Kuka birçok kişi tarafından bir ağaç olarak bilinir. Fakat durum böyle değildir. Kuka egzotik bir ağacın meyvesidir ve kuka tesbihler bunlardan yapılır. Osmanlı zamanında özellikle kullanılan kuka tesbihlerin birçok faydası olduğuna inanılmaktadır. Hindistan cevizi meyvesine benzeyen meyvenin içerisinde yer alan öz kısmı temizlendikten sonra kalan kısımlardan kuka tespihler yapılır. Sert ve işlemeye uygun olması tespih yapımında tercih sebebi yapmaktadır.

Bu ağaç özellikle Endonezya, Brezilya ve Hindistan’da yetişir.

Kuka Özellikleri

En önemli özelliklerinden birisi el değdikçe koyulaşmasıdır. Uzun süre kullanılan kuka tespihler giderek koyulaşır. Aynı zamanda pürüzsüz ve kaygan yapısı da kukayı değerli kılan özellikleri arasında yer alır. Hafiftir bu sayede elde bir ağırlık hissi oluşturmaz.

Sağlık açısından birçok faydası bulunmaktadır. Bu nedenle çok uzun yıllardan bu yana tercih sebebi olmuştur. Özellikle Osmanlı döneminde oldukça popülerdir. Günümüzde de en değerli tespih malzemelerinden birisidir.

Kuka Tespih Nasıl Kararır?

Tespihin kararması için el ile sık temas gerekir. Yani bol bol tespihi çekmelisiniz. Bu şekilde renginin koyulaşmasını yani kararmasını sağlayabilirsiniz.

Faydaları Nelerdir?

Mikrop kırıcı özelliği vardır. Bunun yanında dinlendirici ve rahatlatıcı özelliği bulunmaktadır. Bu nedenlerle Osmanlı döneminde oldukça sık kullanılmaktaydı.

Fiyatları

Günümüzde çok farklı fiyatlar görmek mümkündür. Ortalama 100-400 TL arasında değişmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu