Tesbih Koleksiyonu

Kuka Ağacı ve Kuka Tesbihler

Çeşitli taşlardan ve malzemelerden üretilen tesbihler oldukça fazla ilgi çekmektedir. En çok ilgi çeken ve rağbet gören tesbih türlerinden birisi kuka tesbihlerdir. Kuka tesbihler ağaçlardan elde edilen tesbih türleri arasına girmektedir. Diğer birçok ağaç türü tesbihlerden farklı olarak kuka tesbihler ağacın gövdesi veya diğer parçalarından değil, ağacın meyvesinden elde edilmektedir.

Kuka Ağacı

Kuka ağacı olarak adlandırılan ağaç tropikal bölgelerde yetişen ve hindistan cevizine benzer bir meyveye sahip ağaçtır. Ender görülen ağaç türlerinden birisidir. Ağacın kendisi ve meyveleri oldukça serttir. Bu özelliğinden dolayı birçok alanda kullanılabilmektedir. Başta tesbih olmak üzere çeşitli süs eşyaları yapımında bu ağaç kullanılmaktadır. Ayrıca bazı özelliklerinden dolayı ilaç sektöründe de kullanılan bir ağaçtır.

Tesbih yapımında kuka ağacının meyvesinin içerisinde yer alan sıvı çıkarılır ve kalan kısım işlenerek tesbih taneleri elde edilir. Sert olmasının yanında kaygan ve kolay işlenebilir olması bu ağacın bu alanda kullanılmasına olanak tanımaktadır.

Kuka ağacından yapılan tesbihler kullanıldıklarında kararma yaparlar. Genel olarak bakmak gerekirse bir tesbihi ne kadar çok ve sık kullanırsanız o kadar kararır. Kararmış olan kuka tesbihler daha değerlidir.

Kuka ağacının ve dolayısı ile kuka tesbihlerin en önemli özelliklerinden birisi mikrop yok edici özelliğidir. Zaten bu özelliğinden dolayı tıp alanında da kullanılmaktadır. Geçmişten günümüze bu özellikleri bilinmekte ve bu anlamda değerli bir ürün olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanında rahatlatıcı ve dinlendirici özelliği bilinmektedir.

Tesbih alacaklar için kuka ağacından yapılan tesbihler oldukça uygun türlerden birisidir. Değerli olanları genellikle gümüş işlemeli olarak satılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu