Koleksiyon

Koleksiyon çeşitleri

Bazı arkadaşlar ne koleksiyonu yapacaklarına karar veremezler bunun nedeni beklide binlerce çeşit koleksiyon yapılabilmesidir. Çeşit çeşit binlerce hatta on binlerce koleksiyon vardır, bazı koleksiyonları dünyada bir iki kişi yapıyor olabilir bazılarını ise milyonlarca insan yapıyor olabilir. Yani koleksiyon çok çeşitlilik gösteren ve kişinin görüşüyle alakalı bir şeydir. Biz arkadaşlara örnek olması açısından bazı koleksiyon çeşitlerini verdik.

Koleksiyon çeşitleri nelerdir?
Koleksiyon denince ilk akla gelen Pul Koleksiyonudur. En kolay bulunabilecek ve ucuz koleksiyon materyali puldur. Türk ve yabancı pullar olarak çeşitleri vardır. Ayrıca her biri kendi içinde: anma, özel gün, tematik, resmi, blok pul, damgalı, damgasız vs. gibi ayrıntılı pul koleksiyonculuğu vardır.
Bundan sonra Para Koleksiyonculuğu gelir. Bu da pullar gibi Türk ve yabancı olarak ikiye ayrılır. Her biri yine kendi içinde madeni ve Kağıt Para olarak ikiye ayrılır. Madeni paraların da; tedavül (kullanım), hatıra, FAO, Mint Set, Proof Set, Erörlü para olarak ayrıca bölümleri vardır. Yine para koleksiyonculuğunun çeşidi olan Jeton Koleksiyonu vardır. Bu da Türk ve yabancı olarak ikiye ayrılır. Yine Madalya ve Madalyon Koleksiyonculuğu da para koleksiyonculuğu içindedir.
Daha az bilinen ve görülebilen koleksiyonlar : Kartpostal, Hisse Senedi-Tahvil, Yağlıboya Resim, Kitap, Müzik Kaset-Diski, Dergi-gazete, Antika Eşya, Otomobil, Sanayi Müzesi de aslında koleksiyoncu bir ailenin ferdi olan sayın Rahmi Koç’un koleksiyonudur.

Bir Yorum

  1. Merhabalar, sitenize ne yazık ki geç ulaştım. Herşeyden önce tebrik ederim. Emeğinize sağlık. Kendi koleksiyonumu sizlerle paylaşmak bana mutluluk verir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu