Para KoleksiyonuKoleksiyonMadeni Para Koleksiyonu

Cumhuriyet’in 100. Yılı Madeni 5 Türk Lirası

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılı etkinlikleri kapsamında darphane madeni 5 Türk Lirası basarak tedavüle vermeye başladı. Ülkemizde büyük bir coşku ile kutlanan cumhuriyetin 100. yılı etkinlikleri ile alakalı olarak darphaneden hatıra paralar ve tedavül parası bekleniyordu. Önceki darphane etkinliklerinden farklı olarak bu sefer Cumhuriyet’in 100. Yılı tedavül parası 5 Türk Lirası olarak basıldı ve tedavüle verildi. İşte bu özel para hakkında bilgiler ve detaylar.

100. Yıl Madeni 5 Türk Lirası

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan “Cumhuriyet’in 100. Yılı Anısına 5 TL Değerindeki Madeni Hatıra Paraların Çıkarılmasına İlişkin Tebliğ” yayınlandı. Bu kapsamda darphane madeni 5 Türk Lirası basımına başladı. Öncelikli olarak aktarmak istediğimiz konulardan birisi bu paraların basım adedi olacaktır. Bununla ilgili olarak tebliğde de bilgi ver almaktadır. Darphane hatıra tedavül Cumhuriyet’in 100. Yılı Madeni 5 Türk Lirasından toplamda 100.000.000 (100 Milyon) adet basacaktır.

Basılacak olan hatıra 5 Türk Lirasının teknik özelliklerine bakacak olursak, darphane tarafından paraların çapı 28,15 milimetre, kalınlığı 1,70 milimetre, ağırlığı ise 8,25 gram olarak belirlendi ve bu şekilde para basımına başlandı. Hatıra olarak basılan 5 Türk Lirasının ön yüzünde 8 köşeli Selçuklu yıldızı motifi yer alıyor. Ayrıca orta kısımda ay yıldız ve Türkiye Yüzyılı logosu ile beraber 5 Türk Lirası ve 2023 yazısı yer alıyor. Arka yüzde ise Atatürk portresi ile beraber 100. Yıl logosu ve Türkiye Cumhuriyeti yazısı bulunuyor.

Cumhuriyet’in 100. Yılı Madeni 5 TL Özellikleri

  • Nominal Değeri : 5 Türk Lirası
  • Basım Adedi : 100.000.000 Adet
  • Ağırlığı : 8,25 Gram
  • Çapı : 28,15 Milimetre
  • Kalınlığı : 1,70 Milimetre

100. Yıl Madeni 5 Türk Lirası Değeri Nedir?

Cumhuriyetin 100. yılına özel olarak basılan ve tedavüle sunulan bu madeni Türk Lirasının manevi değeri hakkında çok konuşmaya gerek yok. Hepimiz için manevi değeri oldukça yüksek bir madeni para olduğunu söyleyebiliriz. Olayı koleksiyon ve koleksiyonculuk anlamında da değerlendirmekte fayda var.

Koleksiyonculukta bir paranın değerini belirleyen çeşitli kriterler vardır. Bunlar arasında en önemli olanı ise nadirliktir. Yani bir para veya madeni para ne kadar nadirse, ne kadar az bulunuyorsa o kadar değerlidir diyebiliriz. Yine gördüğü talep, kondisyonu, ne zaman basıldığı, teknik özellikleri paranın değerini belirleyen diğer unsurlar arasında yer alır.

Cumhuriyet’in 100. Yılı madeni 5 Türk Lirasının değeri şu an için 5-10 TL arasında değişmektedir. Yani bu para oldukça fazla sayıda basıldığı için çok ekstra bir değeri yoktur. Fakat önümüzdeki yıllarda bu paranın değeri biraz daha artabilir. Fakat dediğimiz gibi oldukça fazla miktarda basıldığı veya basılacağı için ileride de çok ciddi bir değeri olacağını söyleyemeyiz. Bu nedenle bu madeni paranın manevi değeri göz önünde bulundurulmalı ve manevi değeri ile değerlendirmeli ve saklanmalıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

5 TL demir para çıktı mı?

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından “Cumhuriyet’in 100. Yılı Anısına 5 TL Değerindeki Madeni Hatıra Paraların Çıkarılmasına İlişkin Tebliğ” yayınlandı ve bu tebliğ 29 Ekim 2023 tarihinde yürürlüğe girdi. Yani 5 TL demir/madeni paralarımızdan ilki tedavüle girmiş oldu.

Madeni 5 TL kaç adet basıldı?

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılına özel olarak basılan madeni 5 Türk Lirası toplamda 100 Milyon (100.000.000) adet olarak basılacaktır.

Madeni 5 TL nereden bulabilirim?

Bu madeni paranın dağıtımı darphane ve PTT’ler aracılığı ile yapılmaktadır. Toplamda basım sayısı 100 Milyon gibi bir rakamdır ve oldukça yüksektir. Bu nedenle piyasada karşınıza çıkma ihtimali de vardır.

100. Yıl madeni 5 Türk Lirası değeri nedir?

Bir madeni paranın değerini etkileyen birçok kriter vardır. Madeni 5 Türk Lirası bir tedavül parasıdır ve oldukça yüksek sayıda basılmıştır. Bu nedenle ciddi bir değeri olduğunu söyleyemeyiz. Normal değeri 5 ile 10 TL arasında değişecektir.

Cumhuriyetin 100 yılı parası kaç TL?

Bu madeni para toplamda 100.000.000 adet basılmıştır. Bu nedenle çok ekstra bir değeri yoktur. Piyasada değeri 5 ile 10 TL arasında değişmektedir ve bu rakamlara alıcı bulmaktadır. Önümüzdeki yıllarda değeri biraz daha artabilir.

Cumhuriyetin 100 yılı parası nereden alınır?

Bu madeni para darphanede basılmaya başlamıştır. Paranın dağıtımı darphane, devlet bankaları ve PTT aracılığı ile yapılmaktadır. Buralarda bu parayı bulabilirsiniz. Aynı zamanda basım sayısı oldukça yüksek olduğundan piyasada karşınıza çıkması da muhtemeldir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu