Para Koleksiyonu

Para Koleksiyonu Satanlar ve Para Koleksiyoncuları

Koleksiyon denildiğinde akla ilk gelen koleksiyon para koleksiyonudur. Tüm dünyada birçok kişinin ilgisini çeken milyonlarca kişinin amatörce veya profesyonel şekilde uğraştığı bir hobi olan para koleksiyonculuğu ülkemizde de oldukça popüler ve yaygındır. Para koleksiyonunun diğer koleksiyonlara göre birçok avantajı bulunmaktadır. Bunlar arasında değerli bir koleksiyon olması, koleksiyon değerini koruması, bu hobi ile ilgilenenlere kolay şekilde ulaşılabilmesi ve yaygın olması öncelikli olarak sayılabilir.

Amatör olarak para koleksiyonu ile uğraşan milyonlarca kişi vardır. Bunun yanında bu iş ile gerçekten profesyonelce ilgilenen, fuarlara ve mezatlara katılan, gündemi ve değerli paraları takip eden kişi sayısı da azımsanmayacak kadar fazladır. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile beraber çok küçük koleksiyoncular ile çok büyük koleksiyoncular birbirleri ile daha rahat iletişim kurmakta, paylaşımları çok daha kolay ve hızlı şekilde yapmaktadır. Para koleksiyonu satanlar veya para koleksiyonu alanlar bir araya kolaylıkla gelebilmektedir.

Para Koleksiyoncuları

Para koleksiyoncularını farklı şekillerde sınıflandırmak mümkündür. İlki bu işi tamamen hobi amacı ile yapanlar ve sadece piyasadan para toplayan koleksiyonculardır. Bunlar genellikle satış düşünmemekte, koleksiyonu için değerli gördüğü paraları almayı düşünmektedir. Diğeri bir grup ise bu işi ticari amaçla yapanlardır. Yani koleksiyon parçalarını hem alıp, hem de satan hobicilerdir. Bunlar uygun fiyatlara aldıkları ürünleri, daha düzenli hale getirip, gerektiğinde farklı işlemler yapan ya da gruplandıran kişilerdir. Bu sayede paranın değerini artırmakta ve bu şekilde satışa sunmaktadırlar. Son olarak ise bahsedeceğimiz grup para koleksiyonu veya eski para satanlar. Bunlar genellikle koleksiyonculuk ile ilgilenmeyen ama babası, dedesi veya bir yakınından almış oldukları paraları satmayı düşünen kişilerdir. Aslında bunlara tam olarak koleksiyoncu dememiz doğru değildir ama bir şekilde bu hobinin içerisinde yer almış oluyorlar ve ilk bahsettiğimiz iki grup için oldukça değerliler.

Amatör veya profesyonel tüm para koleksiyoncularının amacı belirlemiş oldukları kriterler ve koleksiyon çeşidine göre uygun olan ürünleri toplamaya çalışmak ve bunları en iyi şekilde tasnif ederek sunuma hazırlamaktır. Dediğimiz gibi bu bir hobidir ve bazen pahalı bir hobi olabilir. Fakat bu hobinin, koleksiyonculuğun verdiği hazzı anlamak, yapmayanlar için zor olabilir.

Para Koleksiyonu Satanlar

Özellikle bu hobiye yeni başlamış olanlar veya koleksiyonuna yeni ürünler eklemek isteyenlerin merak ettiği konulardan birisi “Para Koleksiyonu Satanlara Nasıl Ulaşırım?” sorusu oluyor. Aslında “Eski Para ve Para Koleksiyonu Alan Yerler” konumuzda bu konudan biraz bahsetmiştik. Şimdi para koleksiyonu almak isteyenler için satanlara nasıl ulaşacakları konusunda bilgi vereceğiz.

Geçmişte bu durum gerçekten zordu. Büyük illerde bulunan antika ve koleksiyon dükkanları ve bazı mezat pazarları tek seçenekti diyebiliriz. Bunun yanında bazen çeşitli fuarlarda düzenlenmekteydi. Fakat günümüzde özellikle internet üzerinden hem koleksiyonlar alanlara hem de satanlara rahatlıkla ulaşmak mümkündür. En popüler olan bazı yerleri sizler ile paylaşacağız.

Online Pazaryeri Siteleri (Sahibinden, Gittigidiyor vb.): Buralarda para koleksiyonu satan birçok kişi görmeniz mümkündür. Fakat en önemli dezavantajı satış yapan kişilerin konuyu ve piyasayı bilmiyor olmasıdır. Bu nedenle birçok para değerinin onlarca hatta yüzlerce katına satışa sunulmuş durumdadır. Bu nedenle çok bir işlem yapılmamaktadır.

Koleksiyon Satış Siteleri: Bunlar tamamen bu iş ile ticari anlamda uğraşan sitelerdir. Ellerinde bulunan ve piyasadan topladıkları paraları çeşitli kriterlere göre sınıflandırarak satışa uygun hale getiriyor ve satıyorlar. Koleksiyon yapanlar için iyi bir seçenektir. Fakat diğer seçeneklerde daha uyguna ürünler bulmak mümkün oluyor.

Sosyal Medya Siteleri: Günümüzde en popüler olan alış ve satış yerleridir. Facebook ve Instagram bu işin yürüdüğü başlıca iki platformdur. Özellikle Facebook’ta birçok farklı mezat ile alım ve satım grubu bulunmaktadır. Buraları takip ederek koleksiyona katmak istediğiniz ürünleri oldukça uygun şekilde alabilirsiniz. En büyük dezavantajı dolandırıcılık olaylarının yaygın olarak oluyor olmasıdır. Bu nedenle güvenli ve daha önce referansı olan kişilerden alışveriş yapmanız doğru olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu