Para Koleksiyonu

Eski Para ve Para Koleksiyonu Alan Yerler

Elinizde bulunan eski paraların ve para koleksiyonunun değerini öğrenmek ve satmak isteyebilirsiniz. Bununla ilgili olarak bizlere çok fazla soru gelmektedir. Bu konuyu toparlayarak sizleri doğru bir şekilde bilgilendirmek istiyoruz.

Eski paraları ve para koleksiyonlarını alacak yerler tabi ki koleksiyonculuk ile ilgilenen yerlerdir. Eskiden koleksiyoncuları bulmak ve onlara ulaşmak, değer tespiti yaptırmak daha zordu. Günümüzde internet ve sosyal medya üzerinden onlarca koleksiyoncuya ulaşmak mümkündür.

Satmadan Önce Ne Yapılmalıdır?

Elinizde bulunan eski paraları ve para koleksiyonunu satmadan önce mutlaka bir uzmana danışarak değerini öğrenmenizde yarar vardır. Sizlere “Eski Para Değer Tespiti” konumuzda, bununla alaklı detaylı bilgileri vermiştik. Elinizde bulunan paranın veya koleksiyonun gerçek değerini öğrendikten sonra satma aşamasına geçmeniz daha doğru olacaktır.

Aynı zamanda para hakkında bir miktar bilgi edinmenizde yararınıza olacaktır. En azından Türkiye Cumhuriyeti’ne ait bir banknot ise emisyon, tertip ve kondisyonunu bilmek gerekir. Yine yabancı bir para ise hangi ülkeye ve hangi yıllara ait olduğunu bilmek avantaj sağlar.

Eski Para ve Para Koleksiyonu Alan Yerler

Bu tarz ürünleri çeşitli yerlere satabilirsiniz. Fakat ürününüzü gerçek değerinde alacak ve onu değerlendirecek kişiler kesinlikle koleksiyonculardır. Koleksiyonculara ulaşarak elinizdeki para hakkında bilgi vermeniz ve teklif istemeniz en doğru olanıdır. Bununla ilgili olarak özellikle sosyal medya hesaplarını kullanabilirsiniz. Bizlerde size hesabımızı vereceğiz. Oradan bize ulaşarak eski paranızın ve para koleksiyonunuzun değerini sorabilir ve teklif isteyebilirsiniz.

Bunun yanında Gittigidiyor, Sahibinden, N11 gibi sanal pazarlarda ürünleri satışa çıkarabilirsiniz. Fakat buralarda rakamı siz belirleyeceğiniz için öncesinde bir araştırma yapmak ve ürünün gerçek değerini belirlemek gerekecektir.

Bir diğer satış yöntemi ise koleksiyon ürünleri alım ve satımı yapan yerlere uğramanız. Bu tarz yerleri her yerde göremeyebilirsiniz. Günümüzde oldukça nadir olarak bulunmaktadır ve genellikle büyük şehirlerde bu tarz yerleri görmekteyiz. Bunun yerine bu tarz mağazaların iletişim bilgilerine ulaşarak bilgi almanız daha mantıklı olacaktır.

Bazı yerlerde koleksiyon ve antika mezatları olabilmektedir. Bu mezatları takip ederek, mezatlara katılım sağlayabilirsiniz. Ayrıca bazı yerlerde antika ve koleksiyon pazarları kurulmaktadır. Bu pazarlarda ürünlerinizi satabilirsiniz.

Instagram Hesabımız: Hoze Koleksiyon

36 Yorum

  1. 50 TL param var bankalara sordum, paranın gerçek basım hatası olduğunu söylediler.50 TL paranın sağ üst köşesinde 5 yazıyor yani 50 yazmıyor. Satmak istiyorum. İlgilenen varsa irtibat kurabiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu