Pul Koleksiyonu

Pul Koleksiyonunda Maşanın Önemi

Pul koleksiyonu yapanlar için en önemli malzemelerden birisi pul maşasıdır. Pul maşası, bir pul koleksiyoncusunun elidir. Pulları asla elle tutmamak gerekir. Özellikle damgasız pullar için bu geçerlidir. El ile tutulması doğru olmayan pulları tutmanın en ideal yolu pul maşası adı verilen alettir.

Damgasız olarak nitelendirilen pullarda pulun arkasındaki zamk oldukça önemlidir. El ile tutulan pullarda eldeki ter veya kir bu zamkın bozulmasına yol açabilir. Diğer tüm özellikleri kusursuz olsa bile bu şekilde zamkı bozulmuş olan pullar damgasız sınıfında yer almaz ve değerini kaybeder.

Pul maşası veya cımbızı olarak nitelendirilen aletin farklı çeşitleri mevcuttur. Ucu ince olanları tercih etmek daha doğrudur. Pulu maşa ile alırken pulun darbe almamasına özen göstermek gerekir. Bu nedenle maşanın uçları pulu kolayca kavrayabilecek şekilde olmalıdır. Buda ince uçlu maşalar ile daha kolay olmaktadır. Kalın uçlu maşaların hem kullanımı zordur, hemde pula zarar verme ihtimali daha fazladır.

Bir pul koleksiyonu için pulların kusursuz olması oldukça önemli bir noktadır. Bu nedenle pullara hassas davranmalı, her aşmada dikkatli olmalıyız. En büyük risk pulları bir yerden, başka bir yere taşırken oluşan risktir. Bunu en aza indirmek içinde pul maşası oldukça önemli bir malzemedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu