Para Koleksiyonu

Sıfırı Olmayan (“0” Olmayan) Türk Paraları ve Değeri

Para koleksiyonculuğunun farklı çeşitleri vardır. Hatalı para koleksiyonculuğu ise bunlardan birisidir. Hatalı para denildiğinde; normale göre çeşitli şekillerde farklılıklar içeren paraları anlayabiliriz. Tabi ki bu farklılıklar basım esnasında oluşan farklılıklardır, sonradan oluşmuş olan farklılıklar ve değişikliklerin bir anlamı yoktur. Hatalı paralarda da değeri belirleyen çeşitli faktörler vardır. Bazı hatalar oldukça nadir olarak görülürken, bazı hatalar ise kronik hale gelmiştir ve çok yaygın görülür. Anlaşılacağı üzere kronik hatalı paraların çok değerli olduğunu söylemek mümkün değildir.

Son zamanlarda ülkemizdeki tedavül paralarında çeşitli basım hatalarını sıklıkla görmekteyiz. Bunlardan en yaygın olarak gördüğümüz ise özellikle 50 ve 100 Türk Liralarındaki sıfır eksikliğidir. İlk başlarda nadir olarak görülse de, şu anda oldukça yaygın olarak görüyoruz. Konuyu uzatmadan cevap verecek olursak, bu kadar çok bulunan ve yaygın bir hatanın paraya ekstra değer kattığını söylemek mümkün değildir. Yani sıfırı olmayan 50 ve 100 Türk Liralarının nominal değerleri dışında ekstra çok fazla bir değeri yoktur. Eğer para çil ise belki nominal (mevcut değeri) değerinin 2-3 katına alıcı bulunabilir.

Sıfırı Olmayan (0 Olmayan) 50 TL

Sağ üst köşede yer alan 50 Türk Lirası yazısındaki “0” rakamı bu paraların bazılarında yer almamaktadır ve silinmiş şekilde görülmektedir. Sıfırı olmayan hatalı paralar en çok ve en yaygın olarak 50 Türk Liralarında karşımıza çıkmıştır. Ayrıca bu konu hem yerel hem de ulusal basında birçok kez haber yapılmıştır. Fakat haberlerin birçoğunda bu tarz paralar için aslında olmayan rakamlar gündeme getirilmiş ve insanlarda farklı bir algı oluşturulmuştur. Fakat dediğimiz gibi bu paraların ciddi bir değeri yoktur ve değerleri nominal değerinin 2-3 katı kadardır. O da yaklaşık olarak 100-150 TL gibi bir rakam etmektedir.

Sıfırı Olmayan (0 Olmayan) 100 TL

Tedavüldeki 100 Türk Liralarında da bu basım hatasını çok sık görmekteyiz. İlk başlarda nadir bir hata olduğu düşünülse de, kısa sürede yaygın bir hata olduğu ortaya çıkmıştır. Bu tarz paraları özellikle Facebook gibi platformlarda yer alan mezat sayfalarında çok fazla görebilirsiniz. Bu paralarında ciddi bir değeri yoktur. Sadece paranın çil olması koşulu ile nominal değerinin birkaç katına alıcı bulunabilir.

“0” Olmayan Paralar

Bu paraların bu kadar gündem olmasının ve bu tarz bir para eline geçen birisinin hemen zengin olma hayalleri kurmasının tek nedeni ulusal basındır. Ulusal basında bu tarz haberler oldukça abartılmış ve bu tarz paraların değeri yüzlerce kat artırılarak bilgi aktarılmıştır. Fakat aslında durumun bu şekilde olmadığını hemen hemen herkes anlamıştır. Eline bu tarz bir para geçen birisinin beklentisi çok fazla ve farklı olabilir ama önemli olan alıcı bulabilmektir. Bu paraların nominal değerlerinin yüzlerce, binlerce katına alıcı bulmak mümkün değildir. Çünkü hata nadir bir hata değildir, kronik bir hatadır ve bu tarz hatalı paralar yaygındır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu