KoleksiyonKoleksiyonculukPara Koleksiyonu

Eski Paraları ve Para Koleksiyonunu Nasıl Satarım?

Koleksiyonculuk ile ilgilenen ve bunu hobi olarak yapan birçok kişi vardır. Koleksiyon ve koleksiyonculuk denildiğinde akla ilk gelenlerden birisi para koleksiyonudur. Para koleksiyonu çok uzun yıllardır birçok kişinin en büyük hobilerinden birisidir. Tabi ki koleksiyonunun alt türüne göre değişmek ile beraber nispeten pahalı bir hobi olduğunu da söyleyebiliriz. İster para koleksiyonu yapın, isterseniz ise elinize bir yerden eski bir para ya da para koleksiyonu geçsin muhtemelen bunun değerini öğrenmek ve belki de satmak isteyeceksiniz. Bu konuda bizlere sürekli olarak sorular gelmektedir. Bizlerde sizlere eski paraları ve para koleksiyonunu nasıl satacağınız ile alakalı bilgiler vermeye çalışacağız.

Öncelikli olarak değerini bilin!

Eski bir parayı veya para koleksiyonunu satmak istiyorsanız öncelikli olarak onun yaklaşık değerini bilmek ve bu değere göre satışını yapmak önemlidir. Aksi takdirde çeşitli mağduriyetler yaşayabilirsiniz. Para değerinin nasıl öğreneceğiniz ile alakalı olarak “Eski Para Değer Tespiti” ve “Eski Kağıt Paralar ve Değerleri” gibi çeşitli konularımızda sizlere bilgi vermiştik. Yine de konuyu özetlemek gerekirse paranızın değerini öğrenmek için online para kataloglarından, basılı haldeki para kataloglarından, elinizdeki paraların online satış sitelerindeki satış fiyatlarından ve alanında uzman kişilerden yardım alabilirsiniz.

Online ve basılı kataloglara ulaşmak bazen zor olabilmektedir. Bu nedenle sizlere tavsiyemiz eski para ve para koleksiyonu yapan siteleri ziyaret etmeniz ve elinizdeki paralar ile bu sitelerdeki ilanları karşılaştırmanız olacaktır. Bu sayede paranızın değerini yaklaşık olarak belirleyebilirsiniz.

Paranın değerini etkileyen birçok farklı kriter vardır. Paranız sitedeki para ile aynı olsa bile seri numarası, kondisyonu ve natürelliği gibi çeşitli kriterlerde paranın değerini ciddi anlamda etkilemektedir. Bu konuda da bilgi sahibi olmanız ve bu şekilde bir değerlendirme yapmanız doğru olacaktır.

Para Koleksiyonunu Nasıl Satarım?

Bunun için çeşitli yöntemler mevcuttur. Profesyonel olarak bu iş ile uğraşanların bu alandaki tecrübesi geniştir. Birçok mezat aktivitesi, online mezatlar ve para değişim günleri olmaktadır. Fakat amatör olarak bu işle uğraşanların veya eline herhangi bir yerde eski para veya para koleksiyonu geçenlerin bu tarz aktiviteleri takip etmesi veya davetiye alması pek mümkün değildir. Bu nedenle basitçe satışı nasıl yapacağınız hakkında bilgi verelim.

Online Satış Siteleri

Teknolojinin gelişmesi ile beraber birçok kişi alışverişini internet üzerinden online olarak yapmaktadır. Özellikle ikinci el ürün satışı yapılan sitelerde sizlerde elinizdeki ürünleri paylaşarak satabilirsiniz. Eğer paranız gerçekten değerliyse ve uygun koşulları sağlıyorsa kısa sürede müşteri çıkması muhtemeldir. Türkiye’de sizlere önereceğimiz başlıca site ve uygulamalar ise Sahibinden, Gittigidiyor, Dolap ve Letgo’dur. Bu site ve uygulamalar üzerinden eski paralarınızı satabilirsiniz. Önemli olan konu paranızın değerini biliyor olmanız ve doğru bir açıklama ile ilana koyuyor olmanızdır.

Para Koleksiyoncuları

Yine teknolojinin gelişmesi ile beraber para koleksiyoncuların ulaşım kolaylaşmıştır. Alanında uzaman kişilere ulaştığınız takdirde hem paranızın değeri hakkında sizlere bilgi verecek hem de paranızı almak isteyecektir. Bu tarz bir satış yapmayı düşünüyorsanız mutlaka araştırma yapmalısınız. Özellikle Facebook ve Instagram gibi sosyal medya uygulamaları aracılığı ile para koleksiyonerlerine rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Geçmiş referanslarına bakmak ve biraz araştırma yapmak sizin açınızdan faydalı olacaktır.

Antika ve Koleksiyon Dükkanları

Bundan 15-20 yıl kadar önce bu tarz dükkanlar çok daha yaygındı ama açıkçası günümüzde bu kadar yaygın olduğunu söylememiz pek mümkün değildir. Fakat özellikle büyük şehirlerde, belirli lokasyonlarda bu tarz dükkanları halen görüyoruz. Bu tarz bir dükkana giderek para satışı ile alakalı bilgi alabilir ve eski paranızı satabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu