Para Koleksiyonu

Eski 20.000 Türk Lirası Ne Kadar Eder? Değeri Nedir?

Kağıt para koleksiyonu yapanlar veya eline eski banknot geçmiş olanların merak ettiği sorulardan birisi olan banknot değerleri hakkında bilgi vermeye devam ediyoruz. 1990’lı yılların başlarında elimize en çok geçen banknotlardan birisi olan 20.000 Türk Lirasından ve eski 20.000 Türk Lirasının değerinden bahsedeceğiz.

Bir kağıt paranın veya para koleksiyona girecek olan bir ürünün değerini etkileyecek birçok faktör vardır. Paranın kondisyonu, harfi, seri numarası ve hepsinden önemlisi nadirliği değeri etkileyen faktörlerden bazılarıdır. Koleksiyon ile profesyonel anlamda ilgilenenler bu konular hakkında tecrübe sahibidir ve alanlarında yer alan paraların değerini rahatlıkla bilirler. Özellikle amatör olarak bu işi yapanlar veya büyüklerinden hatıra olarak eski para kalmış olanlar için bilgi vermeye devam ediyoruz.

Eski 20.000 Türk Lirası

Eski 20.000 Türk Lirası yedinci emisyon banknotlarımız arasında yer almaktadır. Bu banknot 2 tertip halinde basılmıştır. İlk tertip 09.05.1988 tarihinde ve ikinci tertip ise 03.04.1995 tarihinde tedavüle girmiştir. 09.09.1997 tarihinde ise tedavülden çekilmiştir. Birinci tertip Rüşdü Saraçoğlu ve Bediz Demiray, ikinci tertip ise Yaman Törüner ve Nedim Usta imzalarını taşımaktadır.

Paranın fiziksel özelliklerine bakacak olursak; 76×152 mm boyutlara sahiptir. Birinci tertipte ön yüzde bordo kırmızı, arka yüzde mor renk, ikinci tertipte ise ön yüzde sarı portakal, arka yüzde ise yine mor renk hakimdir. Bu banknotumuzun ön yüzünde Atatürk portresi, arka yüzünde ise T.C. Merkez Bankası İdare Merkezi Yeni Hizmet Binası’nın Gençlik Parkı’ndan bir görünümü yer almaktadır.

Eski 20.000 Türk Lirası Değeri

Diğer birçok banknotta olduğu gibi bu banknotumuzda da birçok farklı kriter koleksiyonluk paranın değerini etkilemektedir. Öncelikli olarak çok değerli bir banknot değildir ve kolaylıkla bulunabilir. Bu nedenle ciddi bir değeri yoktur. Çil yani el değmemiş durumda olanlar 5-15 TL arasında satılmaktadır.

Tabi ki harf, seri numarası, seri numarasının sıralı veya radar olması gibi kriterlere bağlı olarak değeri artabilir. A serisinin değeri, diğer serilere göre biraz daha yüksektir. Özellikle A01 serisinin değerli olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanında diğer serilerin ilk yüz veya ilk bin banknotları ya da radar, sıralı numaraların değeri daha fazladır. Bu nedenle paranızın kondisyonunu ve seri numarasını bilmek ve buna göre değerlendirme yapmak gerekir.

Not: Alım ve satım işlemlerimizi Facebook Grubu ve Instagram sayfası üzerinden yapmaktayız. Buraları takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu