Para Koleksiyonu

Eski 50.000 Türk Lirası Ne Kadar Eder?

Koleksiyon yapanlar ve elinde eski para bulunanlar bu paraların değerini az çok merak etmektedir. Paraların değerini öğrenmenin çeşitli yöntemleri vardır. En sağlıklı yöntem ise bu konuda uzman olan kimselere danışmaktır. Bunun yanında para katalogları diğer bir seçenektir. Aynı zamanda özellikle spesifik olmayan paraların değerini internette aşağı yukarı öğrenme şansınız bulunmaktadır. Yakın zamanımızın banknotları arasında olan ve yeşil rengi ile dikkat çeken 50.000 TL’yi neredeyse hepimiz hatırlıyoruzdur. Peki bu 50.000 Türk Lirasının yaklaşık değeri nedir? Ne kadar eder?

İlk olarak şunu belirtmek isteriz. Bir para veya herhangi bir koleksiyon objesi ne kadar nadir bulunuyorsa ve ne kadar az ise o kadar değerlidir. Paralar içinde durum böyledir. Az bulunan, nadir paraların değeri her zaman çok daha yüksektir. Fakat oldukça yaygın ve fazla bulunan paraların değeri daha düşüktür.

Eski 50.000 Türk Lirası

Bu banknot 7. emisyon banknot grubunda yer almaktadır ve toplamda 2 tertip halinde basılmıştır. İlk tertip 15.05.1989 tarihinde, ikinci tertip ise 20.02.1995 tarihinde tedavüle çıkmıştır. Bu banknotun tedavülden çekildiği tarih ise 05.11.1999’dur. Boyutları 76’ya 152 milimetredir. Birinci tertip Rüşdü Saraçoğlu ve M. Ercan Kumcu’nun, ikinci tertip ise S. Yaman Törüner ve Osman Cavit Ertan’ın imzalarını taşımaktadır.

Birinci tertipte ön ve arka yüzde yeşil renk hakimdir. İkinci tertipte ise ön yüzde yine yeşil renk, arka yüzde ise yeşil ile beraber koyu gri renk hakimdir. Bu banknotun ön yüzünde Atatürk portresi bulunmaktadır. Arka yüzünde ise Türkiye Büyük Millet Meclisi Binası’nın ön cephesinden bir görüntü yer almaktadır.

Eski 50.000 Türk Lirası Değeri

Bu banknotun değerini belirleyen bazı noktalar vardır. Tertip, seri numarası ve kondisyon bunlar arasında en önemli olanlardır. Zaten para 2 tertip halinde basılmıştır. İki tertip arasında fiyat anlamında çok bir fark yoktur. Seri numarası A olanlar ve her harfin ilk basımları olanlar (Örnek olarak A01, B01, C01 vb.) daha değerlidir.

Kondisyonu ise çil olanlar diğerlerine göre daha değerlidir!

Ayrıca bazı seriler daha değerlidir. Bu konular hakkında daha detaylı bilgileri para kataloglarında bulabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse H01 serisindeki paralar çok daha değerlidir ve değerleri 500 TL’ye kadar çıkmaktadır.

Genel olarak baktığımızda bu seride herhangi bir ekstra özelliği bulunmayan banknotlar eğer çil kondisyonda ise 20-40 TL arasında değişen rakamlara alıcı bulmaktadır. Çil kondisyonun altındaki banknotlar ise 5-25 TL arasında değişen rakamlara alıcı bulmaktadır.

Tekrar hatırlatıyorum paralarda seri numarası oldukça önemlidir. Bu nedenle bir uzmana danışmakta ve para kataloglarına bakmakta fayda vardır.

Not: Alım ve satım işlemlerimizi Facebook Grubu ve Instagram sayfası üzerinden yapmaktayız. Buraları takip edebilirsiniz.

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu