Para Koleksiyonu

Para Koleksiyonu Değerini Öğrenme

Tüm Dünya’da en çok yapılan koleksiyonlardan birisi para koleksiyonudur. Madeni, kağıt, yerli, yabancı, altın, gümüş ve hatıra gibi para koleksiyonunun birçok türü bulunmaktadır. Para koleksiyonunu profesyonel anlamda yapan birçok kişi koleksiyonun değerini çok rahat olarak tahmin edebilir. Fakat daha amatör olarak bu işi yapan kişiler değeri çok rahat belirleyemeyebilir.

Para koleksiyonunun değerini öğrenmenin çeşitli yöntemleri vardır. Fakat bu değeri belirlemeye başlamadan önce paraları belirli bir düzene koymak işi çok kolaylaştıracaktır. Örnek olarak; Türkiye Cumhuriyeti Kağıt Paraları, Osmanlı Dönemi Madeni Paraları, Cumhuriyet Dönemi Hatıra Paralar veya Avrupa Ülkeleri Paraları gibi sınıflara ayırabilirsiniz. Bu ayırma işlemini yaptıktan sonra daha spesifik özelliklere göre ayırmak tabi ki işinizi biraz daha kolaylaştıracaktır. Türkiye Cumhuriyeti Kağıt Paralarını; 1. Emisyon, 2. Emisyon gibi ayırmak buna örnek olarak verilebilir.

Para Koleksiyonu Değeri Nasıl Öğrenilir?

Para koleksiyonu değerini öğrenmek için en kolay yol para kataloglarıdır. Hemen hemen her ülkeye özel para katalogları her yıl yayınlanmaktadır. Ayrıca tüm Dünya ülkelerinin paralarının yer aldığı uluslararası para katalogları da vardır. Bu kataloglarda paraların genel özellikleri ile beraber güncel olarak ettiği yaklaşık değerde bildirilmektedir. Sizlerde koleksiyonunuza uygun, güncel bir para kataloğu alarak karşılaştırma yapabilir ve koleksiyonun yaklaşık değerini öğrenebilirsiniz.

Bunun dışında bu işi profesyonel olarak yapan kişilere danışarak bir fiyat belirleyebilirsiniz. Para koleksiyonunu profesyonel olarak yapan birçok kişi paraların yaklaşık değerini koleksiyona bir göz gezdirmek ile kestirebilir. Eğer böyle bir tanıdığınız varsa bu kişiden yardım alabilirsiniz.

Günümüzde internet çok yaygınlaştı ve online kataloglar çıkmaya başladı. Online kataloglarda yine paraların özellikleri ve yaklaşık değerleri yer alıyor. Bu kataloglara bakarak değer tespitinde bulunabilirsiniz.

Bunun yanında bu tarz işler ile ilgilenen bazı ekspertizler vardır. Bu ekspertizlere başvuru yaptığınız takdirde sizin için koleksiyonu değerlendirmekte ve yaklaşık değerini ortaya çıkarmaktadır.

Para koleksiyonunun değerini öğrenmek isteyen kişiler ayrıca bizlere Facebook ve İnstagram’dan ulaşabilir. Bizlere ulaşan kişilere elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Özetlemek gerekirse para koleksiyonu değerini;

  • Para katalogları
  • Profesyonel koleksiyoncular
  • Online para katalogları
  • Ekspertizler

aracılığı ile öğrenebilirsiniz.

Para değeri öğrenmek isteyenler veya elindeki paraları satmak isteyenler Instagram’da “Hoze Koleksiyon” hesabından bizlere ulaşabilir.

7 Yorum

  1. Türkiye Cumhuriyeti madeni ve kağıt paraları ile ilgili sormak istediğiniz ne varsa sorabilirsiniz.

    1. Merhaba muharrem bey, elimde bir kaç adet eski kondisyonları iyi durumda para var. Bunların değerini nasıl öğrenebilirim acaba?

  2. Selamlar, elimde 600 kadar eski madeni para, 10 kadarda kağıt para var. Bunları nasıl satabilirim? Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkür ederim şimdiden.

  3. Fas hariç bütün devletlerin Türkiye dahil, tedavülden kalkmış kağıt paraları var. Nasıl satarım.

  4. Merhaba, elimde 1976 tarihli hatalı başım 2 dolar var ve F serisi, 1976 ayrıca 1 adet 2 dolar var Ortalama fiyatları ne kadardır? Yardımcı olabilir misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu