Para Koleksiyonu

Eski 100.000 Türk Lirası Ne Kadar Eder?

Birçok koleksiyon yapan elinde bulunan paraların az çok değerini tahmin edebilmektedir. Fakat bu işler ile uğraşmayan ve eline eski para geçenler bu paranın değerini merak etmekte ve bununla ilgili araştırma yapmaktadır.

Herhangi bir eski paranın veya para koleksiyonun değerini etkileyen birçok faktör vardır. Paranın basım tarihi, basım miktarı, basıldığı yer, tedavülden kalkma tarihi, kondisyonu paranın değerini etkileyen başlıca faktörler arasında sayılabilir. Fakat bir paranın değerli olabilmesi, aslında daha doğru bir ifade ile değerinin yüksek olması için en önemli kriter nadir olmasıdır. Yani herhangi bir eski para ne kadar az bulunuyorsa ve ne kadar nadir ise o kadar değeri yüksektir.

Eski 100.000 Türk Lirası

Bu paramız 7. emisyon banknotlar arasında yer alan bir paradır. 3 farklı tertip halinde basılmıştır. İlk tertip 11.11.1991 tarihinde tedavüle çıkarılmıştır. Banknot 5.11.2001 tarihinde ise tedavülden çekilmiştir. Bu banknot 76×158 mm boyutlara sahiptir.

Ön yüzünde hakim renk kahverengi ve yeşildir. Ön yüzünün sağ tarafında Atatürk portresi, sol tarafında ise Atatürk’ün Samsun’daki heykeli yer almaktadır. Arka yüzü yine aynı şekilde kahverengi ve yeşil ağırlıklı renklere sahiptir. Arka yüzünde Atatürk’e çiçek sunan bir öğrenci grubunun fotoğrafı yer almaktadır.

Eski 100.000 Türk Lirası Değeri

Bu paranın değerinin belirleyen faktörler arasında en önemlisi seri numarasıdır. 1. tertip olarak basılmış ve A seri numarasına sahip olan banknotların değerleri biraz daha fazladır. Bunun dışında klasik olarak herhangi bir özelliği bulunmayan çil kondisyona sahip bir banknot 15-25 TL etmektedir. Kondisyonu çil değilse ve daha alt kondisyona sahipse, yani bir miktar yıpranmış ise değeri 5-10 TL civarındadır. Eğer banknot çil yani el değmemiş kondisyona sahip ve A seri numarasına sahipse değeri 150-200 TL civarındadır.

Yani paranın değerini hesaplarken seri numarasına, kondisyonuna ve bazı diğer ek özelliklerine bakmak ve buna göre değerlendirme yapmak gerekir. Bunun için ayrıca para kataloglarından faydalanabilirsiniz.

Not: Alım ve satım işlemlerimizi Facebook Grubu ve Instagram sayfası üzerinden yapmaktayız. Buraları takip edebilirsiniz.

5 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu