Para Koleksiyonu

Eski Madeni Para Alan Yerler ve Bankalar

Dünya’da paralar kağıt ve madeni olmak üzere iki şekilde basılmaktadır. Kağıt paraların geçmişi biraz daha yakın olsa da madeni paralar yüzyıllardır kullanılmaktadır. Günümüzde de madeni paralar özellikle küçük alışverişlerde ve para üstü olarak yaygın olarak kullanımdadır. Birçok ülkede ve dolayısı ile ülkemizde madeni paralar farklı dönemlerde değişebilmektedir. Bu süreç sonunda ise tedavülden kalkan madeni para artık eski ve geçersiz hale gelmiştir. Her ne kadar eski madeni paralar alışverişlerde kullanılamıyor olsa da, bazılarının koleksiyon değeri vardır ve bu değer nominal değerinden yüksek olabilmektedir. Bazıları ise gerçekten çok değerli olabilmektedir.

Eski Madeni Paraların Değeri

Eski madeni paraların ve madeni para koleksiyonlarının değerini etkileyen çeşitli faktörler vardır. Herhangi bir koleksiyon ürününün dolayısı ile madeni paraların değerini belirleyen en önemli unsur nadirliğidir. Yani bir madeni para ne kadar az basıldıysa ve günümüzde ulaşması ne kadar zor ise, az bulunuyorsa değeri o kadar yüksektir. Bununla beraber kondisyon paranın değerini etkileyen diğer bir önemli faktördür. Yani yıpranmamış, çizilmemiş paralar daha değerlidir.

Osmanlı, Bizans, Roma gibi büyük imparatorluklar döneminde de madeni paralar çok yoğun olarak kullanılmıştır. Bu dönemlerde de günümüze çok sayıda madeni para gelmiştir. Bu dönemde basılan madeni paralar genel itibari ile değerli olsalar da, bazıları çok yaygın bulunduğu için değerleri daha azdır. Ayrıca bu dönemlerde altın ve gümüş gibi değerli elementlerden basılmış paralarda yaygındır. Bu paralar metal değeri ve koleksiyon değeri dikkate alındığında çok daha değerlidir.

Cumhuriyet Dönemi Madeni Paraları

Ülkemizde 1924 yılından itibaren madeni paralar basılmaya ve kullanılmaya başlanmıştır. Bu dönemlerde basılan paraların bazılarında eski alfabe kullanılmış, sonrasında ise Latin alfabesi ile basımlar yapılmıştır. 10 Para, 100 Para, 5 Kuruş, 10 Kuruş, 25 Kuruş gibi çok sayıda madeni paralar bu dönemlerde basılmıştır. Tabi ki sonraki dönemlerde de bu aynı isimler kullanılan paralar olmuştur. Örnek olarak 10 Kuruş; Cumhuriyet kurulmadan önce 1920 yılında basılmıştır. Sonrasında ise 1935, 1949, 1958, 1969, 2005 (Yeni Kuruş) ve 2009 yıllarında basılmıştır.

Genel bir değerlendirme yaptığımızda bazı istisnalar dışında madeni paraların ciddi bir değeri bulunmamaktadır. Madeni paraların değerini öğrenmek için online para katalogları, basılı para katalogları, internet siteleri ve alanından uzman kişilerden destek alabilirsiniz.

Genel olarak Cumhuriyet dönemi madeni paralarının en değerlileri 1.000 TL civarındadır. Ayrıca hatalı basım olan paraların değeri bazen bu rakamların üstüne çıkabilmektedir. Bunlar istisnai durumlar olduğu için biz normal paraları değerlendireceğiz.

TC Cumhuriyet Dönemi En Değerli Madeni Paralar

Bu dönemde basılan paraların değeri genellikle nadirliği ile alakalıdır. Çoğunlukla çok değerli olduğunu söyleyemeyiz. Bu dönemde basılmış olan madeni paralardan en değerli olan bazıları şunlardır.

  • 1934 Yılı 100 Kuruş Gümüş: 1.000 TL
  • 1939 Yılı 1 Lira Gümüş: 1.250 TL
  • 1926 Yılı 100 Para: 800 TL
  • 1950 Yılı 2½ Kuruş: 500 TL
  • 1940 Yılı 1 Lira Gümüş: 350 TL
  • 1946 Yılı 25 Kuruş: 250 TL

Tabi ki bu rakamlar yaklaşık rakamlardır. Bunların dışında çeşitli özelliklerine bakarak fiyatlarda farklılıklar olabilmektedir. Aynı zamanda çok değersiz olan bazı paraların bile basım yılı ve bazı özel özellikleri nedeni ile değerleri artabilmektedir. Bu nedenle kataloglardan veya uzmandan yardım almak doğru olacaktır.

Eski Madeni Para Alan Yerler

Eski madeni paralarınızı satmak istiyorsanız bunu günümüzde en rahat yapabileceğiniz yerler online alışveriş siteleridir. Herhangi bir vergi levhasına gerek kalmadan satış yapabileceğiniz ve bu tarz ürünlerin sıklıkla satıldığı siteler ve uygulamalar arasında Sahibinden, Gittigidiyor, Letgo ve Dolap sayılabilir. Bu siteler ve uygulamalar üzerinden ilan açarak paralarınızı satabilirsiniz.

Bunun yanında bu işle uğraşan kişiler elinizdeki madeni paralar ile ilgilenebilir. Özellikle Facebook grupları ve Instagram hesaplarını takip ederek bu kişilere ulaşabilirsiniz.

Bankaların madeni para tedavülden kalktıktan sonra belirli bir dönem geri alma süresi vardır. Bu süre genellikle madeni para tedavülden kalktıktan sonra 5 yıl kadardır. Bu süreç içerisinde eski madeni paralarınızı bankalara verebilirsiniz. Sonrasında ise anca bu işle uğraşan kişilere satabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu