Böcek Koleksiyonu

Böcek Koleksiyonu ve Böceklerin Sınıflandırılması

Her ne kadar karşı çıkanlar olsa da böcek koleksiyonu tüm Dünya’da sıklıkla yapılan koleksiyon çeşitlerinden birisidir. Böcek koleksiyonu yapmanın çeşitli yöntemleri vardır. Bunlardan birincisi hazır olarak satılan ve gerekli işlemleri yapılmış olan böcekleri satın alarak koleksiyona katmaktır. Diğeri ise direk olarak doğadan böceklerin yakalanması ve yakalanan böceklere bazı işlemlerin yapılarak koleksiyona alınmasıdır.

Böcek koleksiyonu yapacak olanlar her ne şekilde yapacak olurlarsa olsunlar; böcekler ile ilgili genel bilgilere sahip olmalıdır. Hemen hemen tüm koleksiyon türlerinde olduğu gibi bu koleksiyonda da bilgi sahibi olmak gerekir. Böcekler hakkında bilgi almaya çalışırken ilk olarak yapılması gereken sınıflandırılmanın bilinmesidir.

Böcek Koleksiyonunun Sınıflandırılması

Dünya’da birçok böcek türü vardır. Öncelikli olarak böcek takımlarını bilmek gerekir. Bazı kişiler tüm takımlardan karışık olarak koleksiyon yaparken bazıları sadece belirli böcek takımlarını koleksiyonlarına almaktadır. Tabi ki tüm takımlar hakkında bilgi sahibi kolay değildir. Bizde sizlere koleksiyonculuk anlamında önemli bazı takımlardan kısaca bahsedeceğiz.

Lepidoptera: Bu takımda kelebekler ve güveler yer almaktadır. Böcek koleksiyonculuğunda en çok karşılaştığımız takım budur. Bu takım içerisinde yaklaşık olarak 150.000 tür vardır.

Mantodea: Peygamberdevesi veya mantid böcekleri bu takımda yer almaktadır. Bu takım içerisinde yaklaşık olarak 1800 tür bulunmaktadır.

Odonata: Kızböcekleri olarak bilinirler. Yusufçuklar ve küçük kızböcekleri bu takım içerisinde en bilinen türlerdir.

Coleoptera: Kın kanatlılar olarak bilinirler. Yaklaşık olarak 350.000 türe sahiptir ve en kalabalık böcek grubudur. Renk ve biçimleri farklılık gösterir.

Phasmatodea: Değnek çekirgeleri olarak bilinen takımdır. Dünya’nın en uzun böceği olan dal böceği bu takım içerisinde yer alır.

Orthoptera: düz kanatlılar olarak bilinirler. Tamamı karada yaşar. Yaklaşık olarak 18.000 türü bulunmaktadır. Çekirgeler bu takımda yer almaktadır.

Diptera: Çift kanatlılar denilen böcek takımıdır. Sinekler bu takım içerisinde yer alır.

Hemiptera: Yarımkanatlılar olarak bilinirler. Tahtakuruları bu takım içerisinde yer alır.

Bir Yorum

  1. Bu böcek koleksiyonları para eden bir şey midir? Hayır, merak ettim bende böceklerin fotoğraflarını çekmeyi seven birisi olarak soruyorum böcek koleksiyonu kulağa hoş geliyor ama ticari boyutu var mıdır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu