Böcek KoleksiyonuKelebek KoleksiyonuKoleksiyon Çeşitleri

Kelebek ve Böcek Koleksiyonu Nedir? Nasıl Yapılır?

Koleksiyon denildiğinde aklımıza çok fazla geliyor olmasa da; kelebek ve böcek koleksiyonu özellikle bazı ülkelerde yaygın olarak yapılan ve birçok kişinin ilgisini çeken koleksiyon çeşitlerinden birisidir. Böcek koleksiyonu denildiğinde ise en yaygın olarak yapılan ve akla ilk gelen koleksiyon türü kelebek koleksiyonudur. Çeşitli özelliklerde böceklerin, farklı sınıflandırma teknikleri ile bir araya getirildikleri ve belirli aşamalardan sonra saklanması ile bu koleksiyon meydana gelmektedir.

Kelebek Koleksiyonu

Kelebek koleksiyonu doğada bulunan kelebeklerin çeşitli yöntemler ile toplanması, işlenmesi ve saklamaya uygun hale getirilmesi sonucunda uygun ortamlarda saklanması şeklinde yapılan bir koleksiyon türüdür. Özellikle kelebeklerin toplanması, saklanması, koleksiyona uygun hale getirilmesi uzmanlık gerektiren bir konudur. Kelebekler oldukça hassas canlılardır, bu nedenle tüm işlemlerin titizlikle ve profesyonelce yapılması gerekir.

Böcek Koleksiyonu

Kelebek koleksiyonu en sık karşılaştığımız böcek koleksiyonu türüdür. Fakat kelebek dışında diğer birçok böceğinde hem bilimsel olarak hem de hobi olarak koleksiyonu yapılabilmektedir. Fakat böcek sınıfı oldukça geniştir. Her böceğin koleksiyon için toplanması ve koleksiyona hazır hale getirilmesi süreci farklılık göstermektedir. Bu nedenle bu tür koleksiyonda uzmanlar tarafından hazırlanmalıdır.

Kelebek ve Böcek Koleksiyonu Nasıl Yapılır?

Bu koleksiyon temel olarak iki şekilde yapılabilir. Birincisi hazır olarak satılan ve hazırlanmış olan koleksiyonluk böceklerin satın alınmasıdır. İkincisi ise koleksiyona katılacak olan böceklerin doğadan toplanması, tespit ve kurutma işlemlerinin yapılması ve sonrasında uygun şekilde koleksiyona alınmasıdır. Özellikle ikinci yöntem ciddi anlamda teknik bilgi gerektirmektedir. Bu nedenle bu konu ile alakalı makaleleri okumak veya videoları izlemek faydalı olacaktır. Bu konu ile alakalı olarak “Kelebek Koleksiyonu Nasıl Yapılır?” yazımızdan da faydalanabilirsiniz.

Amatör anlamda bu koleksiyonu yapacaklar için çok fazla bir sınır ve kural yoktur. Fakat profesyonel olarak bu koleksiyonu yapmak isteyen kişilerin bu koleksiyona başlamadan önce böcekler ve kelebekler hakkında bilgi sahibi olması, bu canlıların anatomi ve morfolojilerini iyi bilmesi ve koleksiyonculuğun temek kurallarına hakim olması gerekir. Aynı zamanda bir plan dahilince bu koleksiyona devam etmek gerekir.

Kelebek ve Böcek Koleksiyonu Çeşitleri

Bu koleksiyon farklı şekillerde yapılabilmektedir. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi böcek koleksiyonu denildiğinde aklımıza ilk olarak kelebek koleksiyonu gelmektedir. Fakat bunun yanında farklı böceklere ait koleksiyonlar yapmakta mümkündür. Sitemizde yer alan “Böcek Koleksiyonu ve Böceklerin Sınıflandırılması” yazımızdan böceklerin sınıflandırılması hakkında bilgi alabilir ve buna göre bir koleksiyon çeşidi oluşturabilirsiniz.

Bu koleksiyon çeşidinde aynı zamanda böceklerin saklanması ve sunumu da çok önemlidir. Bu nedenle uygun materyaller seçilmeli, koleksiyon öncesi ve sonrasında bunlar düşünülmelidir.

Kelebek Koleksiyonu
Kelebek Koleksiyonu

Kelebek koleksiyonu için yukarıdaki resimde görülen şekilde teşhir veya sunum tablaları kullanabilirsiniz. Aynı zamanda çeşitli çerçevelerde bu amaçla kullanılabilmektedir. Kelebek koleksiyonu için örnek bir çerçeveyi ise aşağıdaki resimde görebilirsiniz.

Kelebek Koleksiyonu
Kelebek Koleksiyonu

Bunun yanında böcek koleksiyonu içinde benzer şekillerde ürünler kullanmanız mümkündür. Ürünlerin kaliteli olduğuna ve koleksiyona zarar vermediğine emin olmanız gerekir.

Bu tarz koleksiyonlarda saklama koşullarının da önemi büyüktür. Uygun sıcaklık ve nem değerlerini sağlamak gerekir. Özellikle profesyonel anlamda bu koleksiyonu yapacaklar için bu kriterler çok önemli ve değerlidir. Amatör olarak yapanlar ise en azından sıcaklığa, neme ve ışığa dikkat etmelidir. Direk güneş ışığı, aşırı sıcak veya soğuk ortam ya da yüksek veya çok düşük nem değerleri koleksiyonda yer alan böcek ve kelebeklere zarar verebilir.

67 Yorum

  1. 10 santimlik İstanbul’da bulduğum 6 antenli geyik böceğini teslim edecek kimseyi bulamadım. Hatay’ın Amanos dağında bulunan ve değerli olan bu böcek için Orman ve Tarım Müdürlüğünü aradım. Bilgileri bile yok böcekten. Hatay MKÜ’de profesörlere ulaşmaya çalıştım ama ulaşamadım. Dünya’da tek bizde olan bu böceği yüksek fiyatlara satıyorlar. Ben teslim etmeye çalıştım millet bilgisiz. 3 gün tuttuğum akbez 6 antenli geyik böceğini ölmesin diye bugün doğaya saldım.

  2. Elimde şuan gergedan böceği var. İsteyen “Koleksiyon ve Antika İlanları” Facebook grubu üzerinden ulaşsın. Fotoğraflarda mevcut gönderilir.

  3. Dünya’da ender rastlanan mekik kelebeğine sahibiz, almak isteyen olursa iletişime geçebilir.

  4. Bizde 15 adet kurutulmuş ve nesli tükenmiş kelebek tablosu var. Almak isteyen varsa bize ulaşabilir.

  5. Arkadaşlar bende de boynuzlu gergedan böceği var. Canlı 5 cm, boynuzu 1 cm; varsa alıcı bana ulaşabilir.

  6. Selamlar elimde bugün fabrikada bulduğum mekik kelebeği var. Ender bulunan bir cins, alıcılar irtibata geçebilir.

  7. Selam, elimde gergedan böceği besliyorum. Satın almak isteyen ve ilgilenenler mailden irtibata geçebilir.

  8. Merhaba elimde çok farklı kelebek koleksiyonu mevcut, ilgilenenler iletişim bilgisi verebilir. Resimleri gönderebilirim. Hepsi gerçek ve kurutulmuş kelebektir. Farklı ülkelerden gelmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu