Koleksiyonculuk

Neden Koleksiyon Yapılmalıdır?

İlk olarak belirtmek istediğim konu koleksiyon zengin işi olarak görülüyor. Bu kesinlikle böyle değildir. İsteyen herkes kendi bütçesi doğrultusunda bir koleksiyona yönelerek bu koleksiyonu yapabilir. Kimi klasik otomobil koleksiyonu yapar. Bu pahalı bir koleksiyondur. Herkes yapamaz ama doğada bulacağınız taşları bir düzene göre biriktirmekte bir koleksiyon çeşididir. Bunu herkes rahatlıkla yapabilir. Bu konuya değindikten sonra asıl konumuza geçelim. Yani neden koleksiyon yapılmalıdır?

Koleksiyon Yapmanın Faydaları

  • Koleksiyon oldukça zevkli ve eğlenceli bir uğraştır. Kişiyi rahatlatır, huzur verir ve mutlu olmasını sağlar. Stresten kurtulmak, birşeyler ile vakit geçirmek ve mutlu olmak için koleksiyon yapılabilir.
  • Maddi değer içinde koleksiyon yapılabilir. Tek tek değersiz sayılabilecek bazı obje, eşya ve maddeler belirli kriterler gözetilerek bir araya getirildiğinde manevi değer kazandığı gibi maddi değerde kazanmaktadır.
  • Sonraki nesillere bir miras bırakmak isteyenlerin bırakabileceği en değerli miraslardan birisi koleksiyondur. Ne koleksiyonu olursa olsun, sonraki nesiller için bu oldukça değerli olacaktır.
  • Koleksiyon bir disiplin ve düzen işidir. Koleksiyon ile uğraşan kişiler hayatlarında da bu yolda ilerler. Yani daha disiplinli ve düzenli olurlar.
  • Kişinin kültürünün gelişmesine yardımcı olur. Bir para veya pul size ulaştığında onunla ilgili araştırmalar yapar, o paranın geçmişine iner ve coğrafi kökenini araştırırsınız. Yani bir nevi bilgi ve kültür elde etmiş olursunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu