Pul Koleksiyonu

Damgalı ve Damgasız Pul Nedir?

Pulları sınıflandırırken en çok bakılan noktalardan birisi damgalı veya damgasız oluşudur. Bu pul koleksiyonu için oldukça önemli bir kriterdir. Aynı zamanda bir pulun değerinin belirlenmesindeki en önemli etkenlerden birisidir. Birçok kişi damgalı ve damgasız pulun ne olduğunu merak ediyor. Bu konumuzda sizlere damgalı ve damgasız pullar hakkında kısaca bilgi vereceğiz.

Dediğimiz gibi pullar çeşitli kriterlere göre sınıflandırılırlar. Bu sınıflandırma yöntemlerinden birisi pulun damgalı veya damgasız oluşudur. Bu pulun basıldığı gibi kalması yada posta işleminde kullanılması ile alakalıdır.

Damgalı Pul: Bu pullar posta işlerinde işlem görmüş ve zarfın suda yıkanması ile yapıştırıldığı zarftan ayrılmış, üzerinde posta damgası olan pullardır. Yani damgalı pul dediğimizde posta işlerinde kullanılmış olan ve üzerinde damga olan pullar akla gelecektir.

Damgasız Pul: Bu pullar posta işlemlerinde kullanılmamış ve damga basılmamış pullardır. Pul çıktığı şekilde durmaktadır. Pulu postaneden veya satıldığı yerden satın alan kişi herhangi bir işlem yapmadan pulu saklamıştır.

Bunlar dışında aslında bir kategori daha saymak mümkündür. Bu kategorimiz zamksız pullardır. Bunlara aynı zamanda yıkanmış pul ismide verilmektedir. Bu pullardan kısaca bahsetmek gerekirse; postada herhangi bir işlem görmemiş ama çeşitli nedenler ile zamkı kirlenmiş, bozulmuş ve yıpranmış; bu problemleri düzeltmek amacı ile yıkanmış pullardır. En değersiz pul türü budur.

Hangisi Daha Değerlidir?

İstisnalar dışında genel olarak konuşmamız gerekirse en değerli pullar damgasız pullar olarak nitelendirilen pullardır. Bu pulları damgalı pullar izlemektedir. En değersiz pullar ise zamksız pullar olarak nitelendirilen pullardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu