Pul Koleksiyonu

Pul Koleksiyonunun Tarihi

Bu yazımda sizlere pul koleksiyonunun tarihi hakkında genel bazı bilgiler vereceğim. Pul koleksiyonculuğu; posta pullarını ve posta pulları ile ilgili zarfları ve benzeri nesneleri toplama ve biriktirmeye denir. Bu posta pullarını ve diğer nesneleri biriktiren kişiye ise pul koleksiyoncusu denir. Şu an bu işle uğraşan bu tutkuya kapılmış binlerce insan bulunmaktadır. Pul koleksiyonculuğu ilk defa 1840 yılında İngiltere’de başlamıştır. 1920’lerde pul koleksiyonculuğu hızlı bir ilerleme kaydetmiştir. Türkiye’de ise özellikle 1940 ve 1950’li yıllarda pulların değerinin artacağını düşünen kişiler o zaman pulları çok miktarda almış ve depolamıştır. Günümüzde bile o zamanın pullarını uygun fiyatlara bulmak mümkündür. Günümüzde teknoloji gelişti, mektup yerine e-mail kullanılmaya başlandı. Bu durum pul koleksiyonculuğunun geleceğinin pek iyimser olmadığı göstermektedir.

Yaklaşık olarak 180 yıllık bir geçmişe sahip olan pul koleksiyonculuğu bu süreç içerisinde binlerce insanın eğlenceli bir hobisi olmuştur ve olmaya devam etmektedir.

Bir Yorum

  1. Elimde yerli ve yabancı hemen hemen her ülkeye ait 100 yıllık tarihi pullar var. İlgilenenler bana ulaşabilir. Espert görüntüsü aracılığıyla verilecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu