Koleksiyonculuk

Hangi Koleksiyonu Yapmalıyım?

Koleksiyona başlamak isteyenlerin en çok sorduğu sorulardan birisi; hangi koleksiyonu yapmalıyım? sorusu… Bu sorunun cevabı aslında kendinizde gizlidir. Koleksiyon demek sevdiğin, hoşlandığın, eğlendiğin, vakit geçirirken zevk aldığın maddi değeri olan veya olmayan bir eşyayı, objeyi, maddeyi belirli bir standarda göre düzenlemektir. Bu nedenle hoşlandığınız bir şeyin koleksiyonunu yapabilirsiniz.

Tüm Dünya’da para ve pul koleksiyonu en çok yapılan ve tercih edilen koleksiyonlardandır. Koleksiyon dediğimizde de akla ilk bunlar gelir. Fakat siz bunları yapmak zorunda değilsiniz. Koleksiyonculukta sınır yoktur. Doğada taş veya yaprak gibi oldukça basit görünen bir objenin bile koleksiyonunu yapmak mümkündür ki; belli bir seviyeye geldiğinde bu tarz koleksiyonlar için bile değer biçilememektedir.

Birçok farklı koleksiyon çeşidi vardır. Para, pul, kart, taso, düğme, kitap ayıracı, model araba, davetiye, rozet, antika eşya, tespih, sigara aklıma ilk gelenler. Tabi ki buna sınır koyamayız. Siz kendiniz için hangisini seçeceğinize kendiniz karar vereceksiniz.

Koleksiyon yapmak için kategori belirlerken;

  • İlk olarak sevdiğiniz, hoşlandığınız bir şey seçmeye çalışın.
  • Maddi durumunuzu göz önünde bulundurun. Bir taş koleksiyonu, madeni para koleksiyonu veya klasik otomobil koleksiyonu aynı bütçe ile yapılamaz.
  • Kolay ulaşabileceğiniz ürünler seçmeye çalışın. Bu anlamda coğrafya vb. durumları göz önünde bulundurun.
  • Koleksiyon ürünleri kadar o koleksiyonu yapmak için gerekli alet, ekipman içinde aynı şeyleri düşünün ve göz önünde bulundurun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu