Böcek KoleksiyonuKelebek KoleksiyonuKoleksiyon Çeşitleri

Kelebek ve Böcek Koleksiyonu Nedir? Nasıl Yapılır?

Koleksiyon denildiğinde aklımıza çok fazla geliyor olmasa da; kelebek ve böcek koleksiyonu özellikle bazı ülkelerde yaygın olarak yapılan ve birçok kişinin ilgisini çeken koleksiyon çeşitlerinden birisidir. Böcek koleksiyonu denildiğinde ise en yaygın olarak yapılan ve akla ilk gelen koleksiyon türü kelebek koleksiyonudur. Çeşitli özelliklerde böceklerin, farklı sınıflandırma teknikleri ile bir araya getirildikleri ve belirli aşamalardan sonra saklanması ile bu koleksiyon meydana gelmektedir.

Kelebek Koleksiyonu

Kelebek koleksiyonu doğada bulunan kelebeklerin çeşitli yöntemler ile toplanması, işlenmesi ve saklamaya uygun hale getirilmesi sonucunda uygun ortamlarda saklanması şeklinde yapılan bir koleksiyon türüdür. Özellikle kelebeklerin toplanması, saklanması, koleksiyona uygun hale getirilmesi uzmanlık gerektiren bir konudur. Kelebekler oldukça hassas canlılardır, bu nedenle tüm işlemlerin titizlikle ve profesyonelce yapılması gerekir.

Böcek Koleksiyonu

Kelebek koleksiyonu en sık karşılaştığımız böcek koleksiyonu türüdür. Fakat kelebek dışında diğer birçok böceğinde hem bilimsel olarak hem de hobi olarak koleksiyonu yapılabilmektedir. Fakat böcek sınıfı oldukça geniştir. Her böceğin koleksiyon için toplanması ve koleksiyona hazır hale getirilmesi süreci farklılık göstermektedir. Bu nedenle bu tür koleksiyonda uzmanlar tarafından hazırlanmalıdır.

Kelebek ve Böcek Koleksiyonu Nasıl Yapılır?

Bu koleksiyon temel olarak iki şekilde yapılabilir. Birincisi hazır olarak satılan ve hazırlanmış olan koleksiyonluk böceklerin satın alınmasıdır. İkincisi ise koleksiyona katılacak olan böceklerin doğadan toplanması, tespit ve kurutma işlemlerinin yapılması ve sonrasında uygun şekilde koleksiyona alınmasıdır. Özellikle ikinci yöntem ciddi anlamda teknik bilgi gerektirmektedir. Bu nedenle bu konu ile alakalı makaleleri okumak veya videoları izlemek faydalı olacaktır. Bu konu ile alakalı olarak “Kelebek Koleksiyonu Nasıl Yapılır?” yazımızdan da faydalanabilirsiniz.

Amatör anlamda bu koleksiyonu yapacaklar için çok fazla bir sınır ve kural yoktur. Fakat profesyonel olarak bu koleksiyonu yapmak isteyen kişilerin bu koleksiyona başlamadan önce böcekler ve kelebekler hakkında bilgi sahibi olması, bu canlıların anatomi ve morfolojilerini iyi bilmesi ve koleksiyonculuğun temek kurallarına hakim olması gerekir. Aynı zamanda bir plan dahilince bu koleksiyona devam etmek gerekir.

Kelebek ve Böcek Koleksiyonu Çeşitleri

Bu koleksiyon farklı şekillerde yapılabilmektedir. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi böcek koleksiyonu denildiğinde aklımıza ilk olarak kelebek koleksiyonu gelmektedir. Fakat bunun yanında farklı böceklere ait koleksiyonlar yapmakta mümkündür. Sitemizde yer alan “Böcek Koleksiyonu ve Böceklerin Sınıflandırılması” yazımızdan böceklerin sınıflandırılması hakkında bilgi alabilir ve buna göre bir koleksiyon çeşidi oluşturabilirsiniz.

Bu koleksiyon çeşidinde aynı zamanda böceklerin saklanması ve sunumu da çok önemlidir. Bu nedenle uygun materyaller seçilmeli, koleksiyon öncesi ve sonrasında bunlar düşünülmelidir.

Kelebek Koleksiyonu
Kelebek Koleksiyonu

Kelebek koleksiyonu için yukarıdaki resimde görülen şekilde teşhir veya sunum tablaları kullanabilirsiniz. Aynı zamanda çeşitli çerçevelerde bu amaçla kullanılabilmektedir. Kelebek koleksiyonu için örnek bir çerçeveyi ise aşağıdaki resimde görebilirsiniz.

Kelebek Koleksiyonu
Kelebek Koleksiyonu

Bunun yanında böcek koleksiyonu içinde benzer şekillerde ürünler kullanmanız mümkündür. Ürünlerin kaliteli olduğuna ve koleksiyona zarar vermediğine emin olmanız gerekir.

Bu tarz koleksiyonlarda saklama koşullarının da önemi büyüktür. Uygun sıcaklık ve nem değerlerini sağlamak gerekir. Özellikle profesyonel anlamda bu koleksiyonu yapacaklar için bu kriterler çok önemli ve değerlidir. Amatör olarak yapanlar ise en azından sıcaklığa, neme ve ışığa dikkat etmelidir. Direk güneş ışığı, aşırı sıcak veya soğuk ortam ya da yüksek veya çok düşük nem değerleri koleksiyonda yer alan böcek ve kelebeklere zarar verebilir.

67 Yorum

 1. bana acil bir tane kurutulmuş kelebek(ölü kelebek) lazım nerden bulababilirim..yardımcı olursanız cok sevirim..cok acil lazım ve cok ama cok önemli..teşekkürler..

 2. Bende amatör olarak kelebek koleksiyonu yapıyorum. Türkiyenin kelebeklerinden 150 türe sahibim kelebek koleksiyonu yapan başka arkadaşlar olurasa takas yapabilirim. İletişim: utkuyz94@hotmail.com

 3. bende kelebeklerı cok sevıyorum ve kurutmak ıstıyorum yanı kolesıyon yapamak…sız nasıl basladınız

 4. bende eşi görülmemiş bir kelebek var büyüklügü en az tahminimce 30 cm civarı kurutup cam bir kapta saklıyorum ilgilenenler bana not bırakabilir

 5. Kelebek germe işlemi icin çok ince iğneler arıyorum türkiyede satışı yapılan biyer varmıdır acaba.

 6. Merhaba ,

  Kurutulmuş kelebek almak istıyroum acıkcası hedıye olacak ama nerden nasıl bulabilirim hiç bilmiyourm :) yardımcı olursanız cok sevınırım :)

 7. YURT DIŞINDAN GETİRİLİP ÖZENLE ÇERÇEVELENMİŞ PERU BREZİLYA MALEZYA KOLOMBİYA MEKSİKA SUMATRU AVRUPA KELEBEKLERİ KOLEKSİYONU

  50*40 ÖLÇÜLERİNDE

 8. Bende kurutulmuş çerçeveli kelebekler var. Satmak istiyorum. Alıcı bulmak mümkün müdür acaba? İstanbul Beykoz’da çerçevede 12 adet kelebek var. İsimleriyle birlikte, her biri ayrı çeşit. İlgilenen olursa ulaşabilir.

 9. Bende kurutulmuş kelebekler var. İsteyen olursa satabilirim. Boylu poslu on numara kelebekler, kaçırmamanızı tavsiye ederim. Ayrıca nesli tükenmiş kelebekler var. Ulaşmak isteyenler ulaşabilirler.

 10. Arkadaşlar harika bir bombus arısı buldum. Fakat nasıl saklayacağımı bilmiyorum. Yardımcı olur musunuz?

  1. Merhaba, bombus arıları tüylü olur, kuruduğunda hareket ettirirseniz dökülür. Kapaklı bir şeffaf organizer kutuda pamuk üzerinde saklayabilirsiniz. Pamuk altına tane naftalin koyun, bu çürümeyi ve kokmasını önler. Ben hobi olarak böcekler, sürüngenler ve deniz canlıları topluyorum. Şuan 100 çeşidim var. İlkokul öğrencilerine sergiliyorum. Youtube’da Osman Eş kanalımda örnekleri var. Teşekkürler.

 11. Selam bana atlas kelebeği lazım nasıl temın edebılırım e-posta adresımden bana ulasabılırmısınız.

 12. ARKADAŞLAR BANA 30 LU VE ÜSTÜ ÇERÇEVELENMİŞ KURUTULMUŞ KELEBEK TABLOSU LAZIM ÇOK ACİL YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM İSTANBULDA İKAMET EDİYORUM.

 13. Dogu afrikada buyuk bir ada olan madagaskar dan getirdigim 2 adet cam cerceveli kelebekler satilik 0543902****

 14. 165_92 cm boyutunda kelebek koleksiyonum var.bütün olarak satmak istiyorum.Bu boyut iç çerçeve için geçerlidir.

 15. Bu pazar Ömerli’de piknik alanında ölü geyik böceği buldum. İlgilenen Facebook üzerinden ulaşabilir.

 16. Elimde canlı çok nadir bulunan mekik kelebeği mevcuttur. İhtiyacı olan bana mail atabilir.

 17. Selam, bende kurutulmuş böcek var. Uzunluğu 7 cm civarında, devasa birşey. Koleksiyoncular için ideal. Satılıktır, isteyen mesaj atabilir.

 18. 1900 yılına ait tüy koleksiyonum var. Satmayı düşünüyorum. Mail adresinden ulaşabilirsiniz.

 19. Merhabalar kurutulmuş böcekleri nasıl saklıyorsunuz? Böceklerin üzerine bozulmaması için ne sıkıyorsunuz?

  1. Merhaba, amatör olarak hobi olarak ilgilendiğim bir koleksiyonum var. Yaklaşık şu an 100 çeşidim var. Böcekler, sürüngenler, deniz canlıları… Bunları plastik organizer şeffaf vida kutularında, ayrı gözlerde içlerine pamuk yerleştirerek saklıyorum. Pamuk altlarına tane tane naftalin koyuyorum, bu kötü kokmasını ve tekrar çürümesini engelliyor. Youtube kanalımda Osman Eş isminde koleksiyon videom var, göz atın. Teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu