Antika

Eski Eşya ve Antika Alan Yerler ve Değer Tespiti

Eski eşya ve antikalar zaman zaman oldukça değerli olabilmektedir. Eski bir eşyanın antika sayılabilmesi ve değerli olması için bazı kriterler vardır. Bu kriterlerden öncelikli olarak nadirliği, kondisyonu ve ne kadar eski olduğunu öncelikli olarak sayabiliriz. Tabi ki bunun dışında birçok farklı kriter ve değerlendirme yöntemi de vardır. Bu konuda uzman olan kişilerin değerlendirme yapması ve eski eşyalara değer biçmesi kolaydır. Fakat bu konu ile ilgili olmayanlar için değeri belirlemek oldukça zor olabilir. Özellikle büyüklerinden kalan eşyaların değerini öğrenmek isteyen çok fazla sayıda insan vardır.

Eski Eşya ve Antika Değeri

Eski eşya denildiğinde aklımıza birçok farklı eşya gelebilir. Bu eşyalar arasında saatler, gramofonlar, kilimler, bakır ev eşyaları, telefonlar, radyolar öncelikli olarak sayılabilir. Bunun yanında eski eşya ve antikanın belirli bir sınırı yoktur. Yani hemen hemen her şey belirli kriterleri taşıyorsa antika bir eşya olarak sayılabilir ve ekstra bir değer kazanabilir. Tabi ki bu değeri etkileyen bazı önemli faktörler vardır. Bu faktörlerden önemli olanlarından bazılarından kısaca bahsedelim.

Eşyanın Ne Kadar Eski Olduğu

Bir eşyanın antika sayılabilmesi için en önemli kriterlerden birisidir. Fakat bunun tek başına bir kriter olduğunu söylemek doğru olmaz. Örnek olarak bir eşya veya obje vardır ve 300 yıllıktır. Fakat bu eşya veya obje o kadar yaygındır ki bulmak çok kolaydır. Bu durumda değeri nispeten düşük olacaktır. Tam tersi olarak ise bir eşya veya objenin 50 yıllık olduğunu düşünelim. Fakat bu eşya o kadar az bulunuyor ve nadirdir ki değeri çok daha yüksek olabilir.

Genel bir kriter olarak baktığımızda ise eşya veya objenin yaşı aslında değeri etkileyen önemli bir unsurdur. Bir eşya veya objenin yaşı onun değerinin belirlenmesinde önemli bir kriterdir.

Nadirlik ve Az Bulunma

Aslında en önemli kriterlerin başında gelmektedir. Herhangi bir eşya veya obje ne kadar az bulunuyorsa o kadar değerlidir. Aynı şekilde koleksiyon ürünleri içinde en önemli kriterin bu olduğunu söylemek mümkündür. Bir koleksiyon ürünü ne kadar az bulunuyorsa o kadar değerlidir. Bu nedenle nadir olan parçalar çok daha yüksek fiyatlara ve ünlü mezatlarda alıcı bulabilmektedir.

Arz ve Talep

Arz dediğimiz bir ürünün yaygınlığı veya piyasada bulunma sıklığıdır. Bir önceki maddemizde bundan bahsetmiştik. Şimdi diğer bir önemli madde taleptir. Herhangi bir ürün az veya çok bulunuyor olabilir ya da oldukça eski olabilir. Fakat bu ürüne bir talep yoksa yani alıcısı yoksa bir anlamı yoktur. Bu nedenle herhangi bir antika obje veya eşya için talep ve alıcısının olması değerinin belirlenmesi açısından önemlidir. Ne kadar çok talep varsa ürün o kadar fazla değer kazanacaktır.

Kondisyon ve Orijinallik

Bir ürünün kondisyonu yani kalitesini ve orijinalliğini ne kadar koruduğu önemlidir. Parçaların tam olması, çalışır durumda olması yine önemli birer özelliktir. Bazı eski eşyalar ve objeler ise değiştirilmiş veya işlem görmüş olabilir. Bu tarz durumlar genellikle ürünün değerini azaltmaktadır. Bu nedenle eski bir eşyanız varsa üzerinde oynamaya yapmayın. En sık yapılan hatalar ise metalleri parlatma, pasları çözmek için çeşitli kimyasalları kullanma, gereksiz görülen kısımların sökülmesi gibi hatalardır.

Eski Eşya ve Antikalar Nasıl ve Nerede Satılır?

Geçmişte bu konu biraz daha zordu ama günümüzde daha kolay bir şekilde değeri belirleyerek satmak mümkündür. Eski eşya ve antikalar başlıca antikacılara satılabilir. Özellikle büyük illerde antikacıların olduğu bölgeler veya sokaklar mutlaka vardır. Buraya götürdüğünüz eşyanız için bir değer tespiti yaptırabilir ve ürününüzü satabilirsiniz. Bu tarz bir olayda birden fazla yere göstermekte ve birden fazla yerden fiyat almakta fayda vardır. Sizin için en uygun olan teklifi değerlendirebilirsiniz.

Bununla beraber günümüzde daha yaygın olarak çeşitli siteler ve sosyal medya siteleri kullanılmaktadır. Özellikle Facebook’ta eski ve antika eşyaları satabileceğiniz birçok grup bulunmaktadır. Bu gruplardaki alanında uzman kişiler aynı zamanda eşyanızın değeri hakkında sizlere bilgi verecektir. Bununla beraber mezat yani açık artırma şeklinizde de ürününüzü satışa koyabilir ve değerini bulmasını bekleyebilirsiniz. Bununla ilgili olarak “Koleksiyon ve Antika” grubumuzda sizlere yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bu grupta ürünleriniz hakkında bilgi alabilir ve talebiniz halinde satabilirsiniz.

Bir Yorum

  1. Kolay gelsin, elimde madeni ve kağıt para olarak eski Türk Lirası mevcut değerlerini öğrenmek isterim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu