Para Koleksiyonu

1 TL Çanakkale Köprüsü ve Şehitler Anıtı Hatıra Parası

Darphane dönem dönem farklı hatıra paralar basmaktadır. Bu hatıra paralarından birçoğu tedavüle çıkmadan sadece koleksiyon yapanlar için Darphane’nin mağazalarında ve online satış sitesinde satışa sunulmaktadır. Bazı hatıra paralar ise direk olarak tedavüle verilmekte ve oldukça yaygın olarak karşımıza çıkmaktadır. Darphane’nin son olarak tedavüle sürdüğü hatıra 1 TL ise 1915 Çanakkale Köprüsü’nün açılışı için tedavüle sürülmüş olan 1 TL’dir. Bunun yanında aynı dönemde Şehitler Anıtı içinde hatıra 1 TL basılacağı belirtilmiştir.

1915 Çanakkale Köprüsü Hatıra 1 Türk Lirası

Çanakkale Köprüsü’nün açılışı amacıyla basılmış olan ve tedavüle sürülen hatıra 1 Türk Liralarının arka yüzünde 1915 Çanakkale Köprüsü yer almaktadır. Ön kısmında ise 1 Türk Liralarındaki gibi paranın nominal değeri ve basıldığı tarih ile desenler yer almaktadır. Basılan tedavül paralarının yanında gümüş ve bronz hatıra para olarak ta bu paralardan basılmıştır.

Çanakkale Köprüsü Hatıra 1 Türk Lirası Kaç Tane Basıldı?

18 Mart tarihinden itibaren tedavüle sürülen hatıra 1 Türk Lirasının 5.000.000 (5 Milyon, Beş Milyon) adet olarak basılacağı açıklandı. Fakat açıklanan 5 Milyon rakamının 1915 Çanakkale Köprüsü ve Şehitler Anıtı paralarının toplamı olduğu ifade edildi. Ayrı ayrı ise kaçar adet basılacağı ile ilgili olarak bir bilgi gelmedi. Şu anda tedavüldeki paralara baktığımızda karşımıza sürekli olarak 1915 Çanakkale Köprüsü hatıra parası çıkmaktadır. Şehitler Anıtı parasının ise henüz tedavüle çıkmadığını görüyoruz.

Tedavülde yer alan veya alacak olan 5 Milyon adet 1915 Çanakkale Köprüsü hatıra parasının yanında 10.000 (10 Bin, On Bin) adet Bronz 1915 Çanakkale Köprüsü Hatıra Parası ve 5.000 (5 Bin, Beş Bin) adette Gümüş 1915 Çanakkale Köprüsü Hatıra Parası basılacaktır.

1915 Çanakkale Köprüsü Hatıra 1 Türk Lirası Ne Kadar Eder?

Tedavüle sürülmüş olan 1 Türk Lirasının 5 Milyon adet olarak basılacağı bildirilmiştir. Para koleksiyonunda bir paranın değerini belirleyen en önemli kriterlerden birisi nadirliktir. Yani bir para ne kadar nadirse genel anlamda değeri o kadar yüksektir. Bu nedenle hatıra tedavül 1 Türk Lirası oldukça fazla olarak basılmıştır ve değeri bu nedenle düşüktür. Genel olarak piyasaya baktığımızda 1915 Çanakkale Köprüsü Hatıra 1 Türk Lirası’nın değerinin 3 TL ile 5 TL arasında değiştiğini söyleyebiliriz.

Gümüş 1915 Çanakkale Köprüsü Hatıra 1 Türk Lirası Darphane’nin mağazasında 520 TL’ye, Bronz 1915 Çanakkale Köprüsü Hatıra 1 Türk Lirası ise Darphane’nin mağazasında 150 TL’ye satılmaktadır.

1915 Çanakkale Köprüsü Hatıra 1 Türk Lirası Satış ve Alış

Hatıra paralar genellikle tedavülde birisinin eline geçtiğinde ilgi çekmekte ve saklanmaktadır. Bu nedenle bu paraları tedavülde yaygın olarak görmek çok mümkün olmayabilir. Bu tarz paraları alabileceğiniz yerler ise Facebook’ta yer alan koleksiyon grupları, Dolap ve Sahibinden gibi gibi çeşitli online alışveriş siteleri ve koleksiyonculuk ile uğraşan kişilerdir. Eğer elinizde 1915 Çanakkale Köprüsü Hatıra 1 Türk Lirası var ve satmak istiyorsanız yine yukarıda saydığımız yöntemler ise satabilmeniz mümkündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu